ABD Başkanı Donald Trump’ın 12 Aralık’ta Pentagon’un Suriye’deki ortaklarına gönderilmek üzere hazırladığı 393.3 milyon dolarlık silah listesini onayladığı öğrenildi. O silahların listesi haberimizde..

YPG

Savunma bütçesinde YPG’nin çoğunlukta olduğu SDG yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ ifadesi yer bulurken ABD’nin 2018’de de binlerce ağır silahı Suriye’ye yollayacağı düşünülüyor.

Hürriyet Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel’in haberine göre, 24 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘YPG’ye bundan sonra silah gitmeyecek‘ diyen ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon’un mayıs ayında hazırladığı bütçesini o telefondan 18 gün sonra yani 12 Aralık’ta imzaladı.

Suriye’deki eğit-donat programı için ayrılan 500 milyon dolarlık bütçe de onay alırken bu paranın hangi kalemlere harcanacağı ayrıntılarıyla birlikte yer aldı.

Pentagon tarafından hazırlanan bütçe eklerinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ (Vetted Syrian Opposition/VSO) ifadesi kullanıldığı görüldü.

SDG ve ana unsuru YPG’ye doğrudan atıf olmasa da silahların büyük çoğunluğu Ankara’nın PKK ile eş gördüğü YPG’ye gitmeye devam edeceği öngörülüyor.

Öte yandan ABD, Suriye’nin Ürdün sınırındaki muhalifler için de ‘VSO’ tanımlamasını yapıyor.

ABD ordusuna bağlı askerler -bir tane askerin kolunda YPG arması yer alıyor

Trump bütçeye onay vererek Pentagon’un 2018’de bu gruplara aralarında binlerce tanksavar, ısı güdümlü füze, roketatar ve doçkanın da bulunduğu sofistike silahları gönderme teklifini kabul etmiş oldu.

Eğit-donat fonu kapsamında 2018 yılı için Irak’a 1 milyar 269 milyon dolar, Suriye’ye ise 500 milyon dolar ayrıldı.

Pentagon’un Suriye stratejisi 2018 yılında SDG içindeki Arap unsurların artırılmasını öngörüyor. Bütçede şu ana kadar Suriye’de eğit-donat kapsamında desteklenen muhalif sayısı 25 bin olarak gösteriliyor.

2018 yılında ABD tarafından desteklenen savaşçı sayısının 5 bin kişilik bir artışla 30 bin kişiye çıkmasının planlandığı ifade edildi.

VSO ile ABD güçleri arasındaki ilişkinin al-vere dayalı olduğu belirtilirken bu ilişkinin ağırlıklı olarak Pentagon’un bu gruplara silah, mühimmat ve teçhizat sağlamasına bağlı olduğunun altı çizildi.

‘ABD Savunma Bakanlığı incelemeden geçmiş Suriye muhalefetinin meşru ve etkin bir güce doğru ilerlemesini destekliyor. Bu süreçte Suriye toplumundaki farklı etnik ve mezhep gruplarından gelen Suriyelileri de mevcutlara ek olarak işe alıp eğitip donatmalıyız’ denildi.

Suriye’nin büyük ölçüde IŞİD’ten temizlenmiş olmasına karşın ABD’nin yerel ortaklarına silah ve mühimmat gönderme gerekçesi Pentagon bütçesinde şöyle açıklandı:

“Bu güçler 2017’de IŞİD’den temizlenen alanları tutuyor ve bir yandan da kalan IŞİD artıklarını temizlemeye devam ediyor. ABD’nin askeri hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için savaşta ölen güçlerin yerine yenileri konulmalı. Operasyonlarda momentum ve güvenliğin sağlanması için ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ (VSO) silah, mühimmat ve araçlarla donatılmalı.”

IŞİD ile mücadelenin zirvede olduğu 2017’de ABD Savunma Bütçesi’nden Suriye’de eğit-donat fonu için ayrılan 430 milyon doların 322.5 milyon doları silah, mühimmat ve teçhizat için kullanılmıştı.

2018 bütçesinde ise Suriye’de eğit-donat fonu için ayrılan 500 milyon doların 393.3 milyonu silah, mühimmat ve teçhizat için kullanılacak.

Gönderilecek diğer partiler arasında üniformalar, kol saatleri, telsizler, dürbünler, telsiz telefonlar, metal dedektörler gibi ‘öldürücü olmayan’ ekipmanlar bulunuyor.

ABD’nin 2018’de Suriye’ye göndereceği silahların listesi

Bunlar için ayrılan para ise 104 milyon 495 bin dolar.

ABD liderliğindeki koalisyon için savaşan Suriyelilerin maaşları ve masrafları için 2018 yılında ayrılan para ise 21 milyon 600 bin dolar.

Kişi başına verilen ücretin aylık 200 ila 400 dolar arasında olduğu ifade edildi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesi hakkında kamuoyunu bilgilendirmişti.

Çavuşoğlu, Trump’ın ABD’nin YPG’ye artık silah vermeyeceğini söylediğini açıklamıştı.

Trump-Erdoğan görüşmesiyle ilgili ayrıntılı açıklamayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapmıştı.

Çavuşoğlu görüşmede YPG’nin de gündeme geldiğini belirterek, “Soçi’deki zirvede Suriye Ulusal Diyalog Konresi’ne YPG’nin katılmasına karşı çıktık, İran da bu konuda karşı çıkmıştı. Terör örgütlerinin, özellikle Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duymayan ve buna karşı olanların bu kongrede yer alamayacağını net bir şekilde belirttik. Kimlerin katılacağına da üç ülke istişarede bulunarak karar verer verecek” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın Trump’a YPG’nin böyle bir oluşumda yer almaması gerektiğini ilettiğini açıklayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, ABD’nin YPG’ye verdiği silahlardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdiğini ifade etmişti.

Öte yandan, ABD’nin IŞİD’e karşı YPG’ye verdiği silahlara ilişkin yeni bir açıklama gelmişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kahire yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı.

ABD Savunma Bakanı, YPG’ye yeni silah vermeyeceklerini belirtip, “Tam olarak Başkan’ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

ABD Savunma Bakanı, bu sözlerinin YPG’yi silahlandırmaya son verecekleri anlamına gelip gelmediği sorulunca da “Evet, tam olarak Başkan’ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” cevabını vermişti.

Mattis, YPG’ye verilen silahların geri alınıp alınmayacağı konusunda ise net bir açıklama yapmamıştı.

ABD’li bakan, silah transferinin durdurulup durdurulmadığı ile ilgili de bilgi vermemişti.

[Via Hürriyet]