Teknoloji şirketi Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı.

Bundan böyle yurtdışından satın alınan Apple ürünleri Türkiye’de garanti kapsamında olmayacak.

Apple’da çalışan bir Türkiye temsilcisi, “Uluslararası garanti artık Türkiye’de geçerli değil. Bu konuda Apple önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapacak ancak kullanıcıların mağdur olmaması için telefonda bu şekilde bilgi veriyoruz” ifadesini kullandı.

Garantinin hangi tarihten itibaren geçersiz sayıldığı sorulduğunda temsilci, “Bu konuda detaylar henüz belli değil ama bugün itibariyle uluslararası garantinin geçerli olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Sponsorlu

Bugüne kadar yurtdışından iPhone veya iPad aldığınızda, global garanti sayesinde belli bir süre ürünleri Türkiye’de garanti kapsamında onarım veya değişim yapılıyordu. Fakat bundan sonra yurtdışından cihaz alanlar, cihazlarına bir şey olduğunda mutlaka para ödeyerek tamir veya değişim yaptırması gerekecek.

Apple’ın almış olduğu bu karar bazı kullanıcıları üzecek olsa da şirket, cihaz alımlarının Türkiye’de yapılması amacıyla böyle bir karar almış olabilir.

iPhone 4s kullanan bir kadın

Türkiye’de Alınmış Cihazlar Garanti Kapsamında Olmaya Devam Edecek

Türkiye’de operatörler veya mağazalar aracılığıyla satılmış olan cihazlar için bu karar geçerli değil. Cihazlarınızı Apple destek ekibiyle görüşüp garantiye yollayabilirsiniz.

Ayrıca eğer bir iPhone veya iPad ülkemizden satın alınmış ancak daha sonra yurtdışında Apple tarafından değiştirildiyse, yeni cihazın garantisinin devam etmesi için mutlaka BTK kaydının yapılmış olması gerekecek.

Kaynak: Sputnik