Rize’nin Anzer Yaylası’nda üretilen ve dünyaca tanınan ünlü Anzer balı bu yıl kilosu 940 TL’den satışa çıktı. Sınırlı bir miktarda üretilebilen bala kapasitenin çok üzerinde talep var.

Rize’nin İkizdere ilçesinde üretilen Anzer balı, bu sene de dudak uçuklatan bir fiyatla adını duyurdu. Balın kilosu tam 940 TL!

Anzer balına talep oldukça fazla.

Sponsorlu

Kooperatif Başkanı Osman Civelek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere devlet büyüklerimiz bu balı istiyor. Avrupa ve Arap ülkelerinden de Anzer balına ilgi yüksek.” dedi.

Bu yıl 1,5 ton üretilen Anzer balı için talep ise 5 tonun üzerinde!

İlgili resim

Üretilen ballar, 20 yıldır Hacettepe Üniversitesi’nde inceleniyor ve Anzer’in florasını baz alarak, polenler tespit edildiği taktirde Anzer Balı markasıyla satılıyor.

Kooperatif başkanı Civelek uyardı: Sahte ballara dikkat!

Anzer Balı ile ilgili görsel sonucu

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek sahte ballar konusunda tüketiciyi uyardı. Başkan üzerinde etiket, mühür olmayan balların tahlil edilmediğini, dolayısıyla bu balların alınmaması gerektiğini söyledi.

Peki Anzer balı neden bu kadar talep görüyor?

Anzer Balı ile ilgili görsel sonucu

Kooperatif Başkanı Civeler, Anzer balının gördüğü talep ile ilgili, “Anzer poleni Anzer balından daha kıymetli. Üniversitedeki hocalarımız, Anzer poleninin Anzer balından on kat daha protein ve vitamin içerdiğini söylüyorlar. Bir kilo Anzer poleni 10 kilo Anzer balına eşittir. Bu nedenle Anzer poleni daha kıymetli bir üretimdir.” açıklamasında bulundu.