24 Haziran’ın belki de en kritik seçmen grubu olan Kürtler hangi partiye ve hangi adaya destek verecek? Seçimlere kısa bir vakit kala bu konu sıkça tartışılmaya başlandı.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), 24 Haziran erken seçimi için son anket sonuçlarını paylaştı.

Kürtlerin miting kutlaması

24 Haziran seçimlerinde Doğu ve güneydoğu illerinde saha araştırmaları yapan SAMER’in son anket verilerine göre; Kürtler, ikinci turda CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye oy verme eğiliminde. AKP oylarında düşüş gözlenirken, bu oyların bir kısmı Saadet Partisi ve İYİ Parti’ye kaydığı da öne sürüldü.

Sponsorlu

Evrensel’den Serpil İlgün’e konuşan SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, bölgede yaptıkları son kamuoyu araştırmasının ışığında Kandil operasyonunun Kürt vatandaşların yoğun olarak yaşadığı kentlerde bir seçim yatırımı olarak görüldüğünü belirtildi.

Seçim sandığı

Bugüne kadar hiçbir operasyonun Türkiye hükümetlerine bir başarı getirmediğinin altını çizen Yüksel Genç şunları söyledi:

“Aksine Kürt sorununun daha da ağırlaşmasına yol açtı. Bugün de Kandil’e yapılacak operasyondan başka bir şey ummak akıl karı değil. Kandil çok geniş bir yer. Bölgesel ve uluslararası ittifaklarla, ağır savaş silahlarıyla saldırılsa dahi iktidarın sonuç alması güç görünüyor. Hem Kürtlerdeki hem Türklerdeki kırılmayı derinleştirir ve Kürt sorunu çözümü zor başka boyutlara taşınır.”

KANDİL OPERASYONU SANDIĞA NASIL YANSIYACAK?

SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, operasyonun sandığa yansımasının nasıl olacağına dair soruyu şöyle cevapladı:

“Tercihini AK Parti’den yana kullanmış seçmenler zaten tedirgin ve kaçış eğilimi içinde. Operasyonun bu kaçışı yoğunlaştırma ve kararsızların kararını netleştirmesi gibi sonuçları olabilir. Tabii, kararsız seçmendeki netleşme, iktidar lehine olmayacaktır.”

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIRSA KÜRTLER HANGİ PARTİYE VE ADAYA OY VERECEK?

HDP mitinginden bir kare

Genç, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde Kürtlerin nasıl bir tutum sergileyeceğini ise şu sözlerle anlattı:

“Sahada, kime oy vereceklerini sorduğumuzda çoğu insan ‘Kendime, partime oy vereceğim’ diyor. ‘Hangi cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz?’ sorusuna da ‘Bizden olana, kendimden olana’ yanıtını alıyoruz. Yani bölgede bu seçime biçilmiş çok güçlü bir kendini sahiplenme ve bunu gösterme eğilimi var.”

“HDP’NİN OY ORANLARINDA YÜKSELİŞ VAR”

HDP Logosu

SAMER Koordinatörü sözlerine şöyle devam etti:

“Nitekim, HDP’nin oy oranlarında birkaç puan yükseliş tespit ettik. Seçmen, Demirtaş kalır mı kalmaz mı tartışmasına da izin vermiyor önemli oranda, ama olaki kalmazsa, ikinci turda İnce’nin kendilerine dönük daha pozitif bir yönelim içinde olduğunu ifade eden seçmende İnce’ye oy verme eğilimi artış gösteriyor.”

“AK PARTİ’DE DÜŞÜŞ VAR”

Yüksel Genç, yaptıkları son ankette AKP’nin oylarında düşüş gördüklerini de belirterek şunları söyledi:

“Son yaptığımız saha araştırması, AK Parti de birkaç puanlık bir düşüş olduğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı açısından ise Erdoğan, bölgenin birinci tercihi olan Selahattin Demirtaş’ın hemen yanı başında. Bu seçimde sağ seçmen açısından AKP dışında artık iki farklı parti var.

AK PARTİ’NİN OYLARI SP VE İYİ PARTİ’YE KAYIYOR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

“AKP’nin kasımdaki oylarının bir kısmı SP ve İYİ Parti’ye kayıyor. MHP’nin oylarının yarısının da İYİ Parti’ye gideceği tespitlerimiz arasında. MHP Kasım 2015 seçmenini en çok kaybeden parti. AKP ikinci sırada. AKP’nin vekil çıkardığı kimi illerde birer vekilin ilgili siyasetlere kayacağı ve bölgede çıkaracağı vekil sayısının ciddi oranda azalacağını söylemek mümkün.”

“KARARSIZ SEÇMEN EN FAZLA AK PARTİ SEÇMENİ ARASINDA”

“Kararsız seçmenin en fazla AK Parti seçmeni arasında olduğunu da belirteyim. Yine ilk kez oy kullanacak genç seçmenlerin beşte birinin henüz kararsız olduğunu söylemek mümkün. Bu beşte birlik gençleri kim kazanırsa bazı vekillikleri onlar alacak gibi. Ama tabii bu birinci sırayı çok değiştirmiyor. Demirtaş ve HDP bölgede en yüksek oyu alacak görünüyor.”

[Via SAMER]