Ankara’da Yüksek Hızlı Tren ile kılavuz tren çarpıştı. Kaza sonucu iki vagon devrildi, bir üst geçit de trenlerin üzerine çöktü. Ankara Valisi Vasip Şahin, 9 yolcunun yaşamını yitirdiğini, 46 yolcunun da yaralandığını duyurdu.

Ankara’da bu sabah 06.30’da YHT Garı’ndan Konya’ya hareket eden Yüksek Hızlı Tren (YHT), saat 06.40 sıralarında Yenimahalle Marşandiz İstasyonu yakınlarında kılavuz trenle çarpıştı.

Sponsorlu

Kaza sonucu 2 vagon devrilirken, üst geçit ve istasyon da trenin üzerine çöktü.

Kaza sonucu çok sayıda yolcu vagonlarda sıkıştı.

Ankara Valisi Vasip Şahin, YHT ile aynı hat üzerindeki kılavuz trenin (raylarda bir sorun olup olmadığını kontrol eden tren) çarpışması sonucu kazanın meydana geldiğini açıkladı. Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan kaza yerinde yaptığı açıklamada “Kazada 3 makinist 9 kişinin hayatını kaybettiğini’ açıkladı. Turhan , ‘kurtarılmayı bekleyen vatandaşların olmadığını’ da belirtti. Trende bulunan yolcu sayısı 206 olarak bildirildi.

BAKANLIK: RAYDA OLMAMALIYDI!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da kaza yerine gelerek, bilgi aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kontrol lokomotifinin, Yüksek Hızlı Tren rayında olmaması gerekiyordu” denildi.

YARALI YOLCU KAZAYI ANLATTI

Yolculardan biri kazayı şöyle anlattı: “06.30 Konya trenine binmiştim. Tren daha hızlanmamıştı. Birden büyük bir sarsıntı yaşadık. 6. vagonda trenin raydan çıktığını fark ettik. Kapılar tamamen kilitlenmişti. Diğer vagona geçemedik. Birinci ve ikinci vagonların koparak ters döndüğünü, üzerine üst geçidin çöktüğünü gördük.”

3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise kazaya ilişkin soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Ankara-Konya seferini yapan YHT’nin Yenimahalle’deki Marşandiz İstasyonu’nda yapmış olduğu kazayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Başsavcılık, olaya ilişkin 3 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini duyurdu.

Tren kazasında HDP adayı hayatını kaybetti

Ankara’daki tren kazasında hayatını kaybedenler arasında HDP Şanlıurfa Bozova Belediye Başkan Adayı Yusuf Yetim’in de bulunduğu açıklandı.

Dokuz kişinin hayatını kaybettiği kazada yaşamını yitiren Yusuf Yetim’in HDP’den daha önce de milletvekili adayı olduğu öğrenildi. Kazanın ardından TBMM’de açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Yetim’in yerel seçimlerde Urfa Bozova Belediye Başkanı adayı olduğunu belirtti.

ÇORLU’DA 25 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Çorlu’da temmuz ayında meydana gelen tren kazasında 25 kişi yaşamını yitirmiş, 340 kişi de yaralanmıştı.

Tren kazasıyla ilgili bilirkişi raporunda asıl kusurlu bulunan Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, eylül ayında mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.