Selahattin Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini talep eden Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Edirne Valiliği “Güvenlik” gerekçesiyle ret yanıtı verdi.

Demirtaş’ın avukatı Kenan Maçoğlu, “Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” cümlesiyle Edirne Valiliği’ne tepki gösterdi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın attığı bir tweet nedeniyle yargılandığı davanın 4’üncü duruşması, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sponsorlu

Demirtaş’ın duruşmaya hazır edilmesi isteyen mahkemeye Edirne Valiliği ret cevabı vererek Demirtaş’ı duruşmaya göndermedi.

Demirtaş olmadan gerçekleştirilen duruşmaya, HDP’nin avukatları katıldı.

Demirtaş’ın mahkemeye gönderdiği 15 sayfalık dilekçesinde duruşmaya bizzat katılmak istediğini belirterek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya katılmayacağını belirtti.

Edirne Valiliği’nin ise, Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini isteyen Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazı duruşmada okundu.

Valilik, Demirtaş’ın “Geniş bir çevreye sahip olduğu için duruşmaya getirilmesinin güvenlik riski oluşturacağı” gerekçesini ileri sürerek duruşmada hazır edilmeyeceğini aktardı.

Avukatlardan Kararı Tepki

Avukat Kenan Maçoğlu, Demirtaş’ın duruşmada hazır edilmesi gerektiğini, mahkemenin daha önce verdiği “hazır edilme” kararından dönmemesi gerektiğini aktardı.

“Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” diyen Maçoğlu’nun sözünü kesen Mahkeme Başkanı “Talimat söz konusu değil, avukat bey” dedi. Maçoğlu ise ısrarla Edirne Valiliğin gönderdiği yazının “talimat” niteliğin taşıdığını vurguladı.

Duruşmalarda Güvenlik 

Demirtaş’ın başka bir dosyadan bir yıl önce tutuklandığını anımsatan Maçoğlu, “Bir yıl önce Demirtaş’ı gözaltına alıp tutuklayan ve aynı gün helikopterle cezaevine götüren devlet, Ankara’nın göbeğinde bir duruşmanın güvenliğini sağlamıyorsa bu devletin ayıbıdır. Demirtaş, Meclis’te grubu bulunan bir partinin eş genel başkanı ve milletvekilidir. Konuşmaları ve attığı twit kürsü dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Avukat Maçoğlu, son olarak Demirtaş’ın beraatını istedi.

‘Ara Karar: Bahane’

Mahkeme verdiği ara kararında Demirtaş’ın elinin kelepçelenmek istendiği için duruşmaya katılmamasını “bahane” olarak kayda geçilirken, Demirtaş’ın bir sonraki duruşmaya SEGBİS yoluyla katılmadığı takdirde savunma yapmamış sayılacağının kendisine tebliğ edilmesine karar verdi.

Söz konusu duruşma, 23 Mart’a ertelendi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Selahattin Demirtaş, 11 Eylül 2015 tarihinde sokağa çıkma yasaklarına ilişkin attığı “Halk karşısında bütün ordular çaresizdir” tweeti üzerine hakkında başlatılan “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını aşağılamak” iddiası ile yargılanıyor.

[Via Mezopotamya Ajansı]