Almanya’dan Diyarbakır’a gelip Zerzevan Kalesi’ni gezdiler.

SunExpress’in daveti üzerine, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen program kapsamında, Almanya’dan 34 tur operatörü ve seyahat acentesi yetkilisi Diyarbakır’ı ziyaret etti.

Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’dan karşılıklı Almanya’ya uçak seferleri başlatılmıştı.

Sponsorlu

Tur operatörleri ve acente yetkilileri, ilk olarak Çınar ilçesi yakınlarında bulunan, Roma İmparatorluğu döneminde “askeri yerleşim” olarak kullanılan, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde kazı çalışmalarının sürdüğü Zerzevan Kalesi’ni ziyaret ederek, kazı başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Coşkun’dan bilgi aldı.

SunExpress Anadolu Bölge Müdürü Murat Özolcay, Diyarbakır’dan Almanya’nın Frankfurt, Düsseldorf ve Hannover kentlerine haziran ayında sefer başlattıklarını anımsattı.

Yolcu sayısının artması ve kent turizminin canlandırılmasını hedeflediklerini ifade eden Özolcay, şunları belirtti:

“Tur düzenleyen, bilet satan acentelerimizi buraya davet edip buranın tarihi zenginliklerini, kültürünü ve Diyarbakır’ın yaşanılacak huzurlu bir kent olduğunu gösterebilmek amacıyla böyle bir organizasyon düzenledik.”

İzlenimlerini sosyal medyadan da paylaşarak daha fazla tanıtılmasını amaçladıklarını belirten, Akın, “İlk defa geliyorum, çok güzel bir şehir. Yolları geniş, hareketli bir şehir. İnsanlar yardımsever ve arkadaş canlısı, misafire çok nazik davranılıyor” dedi.

Tur operatörlerinden Ümmiye Aygün Çelebi ise, “Diyarbakır’ın güvenli bir şehir olduğunu görmek ve kenti tanıtabilmek için geldim. Diyarbakır muazzam bir yer. Tarihi açıdan gerçekten güzel farklı bir şehir. Kültür açısından da çok farklı, çok beğendim. Diyarbakır kesinlikle önereceğim, kültür açısından çok güzel farklı bir konsept” şeklinde konuştu.