Almanya Kürt Toplumu Derneği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayı sonu için planlanan Almanya ziyaretini protesto etmeye hazırlanıyor.

Dernek, başkent Berlin’de ve ülke genelinde kitlesel protesto gösterileri organize edileceğini duyurdu.

Almanya Kürt Toplumu Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Tanrıverdi, Alman haber ajansı dpa’ya Cuma günü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Erdoğan’a burada kırmızı halı serilmesini kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Tanrıverdi, başta Berlin’deki Brandenburg Kapısı olmak üzere ülke genelinde protesto gösteriler organize ettiklerini ve gösterilere farklı organizasyonlardan ve Federal Meclis’te temsil edilen partilerden temsilcilerin de destek vermesine çalıştıklarını ifade etti.

Bu kitlesel bir protesto gösterisi olacak” şeklinde konuşan Tanrıverdi, 10 bin ile 20 bin kişi arasında bir katılım olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Almanya Kürt Toplumu Derneği Brandenburg Kapısı önündeki protesto gösterilerini, Türkiye’deki siyasi mahkumların serbest bırakılmamasına, insan hakları ihlallerine ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarına karşı düzenleyecek.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, 24 Haziran seçimleri sonrasında yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı Almanya’da davet etmişti. Fakat resmi düzeydeki ziyaretin henüz kapsamı ve tarihi açıklanmadı.

[Via Deutsche Welle Türkçe]