Suruç’ta seçim çalışması yürüten AKPlilerin ziyaret etmek istedikleri esnaf tepki gösterince başlayan tartışma kanlı kavgaya dönüştü!

Silah, bıçak ve sopaların kullanıldığı olaylar esnasında 3 kişinin hayatını kaybettiği aktarılırken, 8 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışması yapan AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile ziyaret ettiği esnaf arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede silah, bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgaya dönüştü.

HABERLER FARKLI YANSITILIYOR

Olaylar esnasında yaralananların olduğu belirtilirken, yaralı sayısı konusunda çelişkili bilgiler. Olaylar sırasında 3 kişinin öldüğü de gelen iddialar arasında yer alıyor.

Ayrıca meydana gelen olay medya kuruluşları tarafından farklı yansıtılıyor. Ana akım medya AKP’lilere saldırı şeklinde aktarırken bazı medya kuruluşları da HDP’li esnafa saldırı şeklinde aktarıyor.

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre olay, öğleden sonra Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşandı.

Haberde seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretinde bulunan AK Parti 26’ncı Dönem Milletvekili ve 27’nci Dönem Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekiler ile karşı karşıya geldikleri bir grup arasında tartışma çıktığı belirtiliyor.

DHA haberinde tartışmanın kısa sürede büyüdüğü ve esnafın Milletvekili Yıldız ve beraberindekilere tabanca, bıçak ve sopalarla saldırıldığı bilgisine yer veriliyor.

Haberde milletvekili Yıldız’ın kardeşi Mehmet Ali Yıldız’ın da aralarında olduğu 6 kişinin yaralandığı öne sürülüyor.

Anadolu Ajansı (AA) ise AKP İl Başkanı Bahattin Yıldız’ın verdiği bilgilere dayandırdığı haberinde AKP’lilerin kimliği belirlenemeyen bir grubun saldırısına uğradığını söylüyor.

Haberde Yıldız’ın “Partimizden yaralılar var ancak milletvekilimizde herhangi bir şey yok” dediği aktarıldı.

‘ESNAFA ATEŞ AÇTILAR’ İDDİASI

Mezopotamya Ajansı ise olaya ilişkin haberinde şu iddialara yer verdi:

“AK Parti Urfa Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız, Urfa’nın Suruç ilçesinde uzun silahlı kişiler eşliğinde seçim çalışmaları yaparken esnafın tepkisiyle karşılaştı. Çarşı esnafının yoğun tepkisi üzerine AKP’li Yıldız’ın adamları Kaleşnikof da dahil silahlarla esnafa ateş etmeye başladı. Edinilen bilgilere göre; 5’i esnaf 2’si de saldıran gruptan toplam 7 kişi yaralandı.”

Haberde yaralıların durumunun ağır olduğu bilgisi de yer alıyor.

OLAY YERİNDEN AYRILIRKEN SİLAHLI SALDIRI İDDİASI

Öte yandan, Artı Gerçek’te yer alan haberde ise Yıldız’ın yanında kalabalık bir grupla esnaf ziyaretinde bulunduğu esnada, bir esnafın “Bizim dükkana gelmeyin. Bizden size oy çıkmaz” diyerek tepki gösterdiği ve bu tepki üzerine tartışma başladığı aktarılıyor.

Haberdeki iddiaya göre Yıldız’ın yanında bulunanlar, kendilerine tepki gösteren Celal Şenyaşar isimli esnafın dükkanındaki ‘yeşil sarı kırmızı’ renkli ürünleri göstererek, “Sen o zaman bu bez parçalarını ve paçavraları kaldır” deyince tartışma kavgaya dönüştü.

Yıldız’ın yanındakilerin Celal Şenyaşar’ı bıçakla yaraladığı ve Yıldız ve yanındakiler olay yerinden ayrılırken Şenyaşar ailesinden olduğu öne sürülen bir kişinin silahlı saldırısına uğradığı da Artı Gerçek’in haberinde yer alan bilgiler arasında.

Haberde İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşinin sırada yaşamını yitirdiği ve her iki gruptan 8 kişinin yaralandığı öne sürüldü. Daha sonra İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının hastaneye giderek Şenyaşar ailesinden yaralı iki kişiyi öldürdüğü iddiası da haberde yer aldı.

Hayatını kaybedenlerden birinin DBP ilçe yöneticisi Esvet Şenyaşar’ın oğlu ileri sürüldü.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI: YARALILAR BEKLETİLİYOR

Hastanede bulunan sağlık çalışanları ise durumu ağır 2 yaralının Urfa merkeze sevk edilmek istendiğini ancak güvenlik güçlerinin ambulansları engellemesi nedeniyle yaralıların bekletildiğini belirtti.

FAKIBABA SURUÇ’A GİTTİ

Bölgede seçim çalışmasına katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da olayı haber alır almaz Suruç’a gittiği, ilçeye çok sayıda takviye polis ve sağlık ekibi sevk edildiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.