25. ve 26. Dönem AKP Milletvekili Orhan Miroğlu adına sosyal medyadan yapılan bazı paylaşımlarla dikkat çekmişti.

Yine Miroğlu’nun hesabından paylaşılan mesajların sahte olduğu yönünde bir açıklama da yapıldı.

AKP Milletvekili Orhan Miroğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a destek verdiği anlaşılmıştı ve bu desteği tepki çekmişti. Miroğlu, daha sonra bir açıklama yaparak bu tweetlerin kendisi tarafından atılmadığını ortaya attı.

Miroğlu’nun önce, “Selahattin Demirtaş o cezaevinde olmayı hak etmiyor” diye yazdığı sonrasında ise “Türkiye’nin huzur ve selameti için HDP barajı aşmalıdır. Yoksa dağ, gençler için haklı bir seçenek olur” ifadelerini paylaştığı öne sürülmüştü.

İŞTE O PAYLAŞIMLAR:

orhan-2

orhan-1

‘SAHTE HESAP’ AÇIKLAMASI

Mesajların sosyal medyada kısa sürede paylaşılmasının ardından Miroğlu’nun hesabından bir açıklama yapılarak şu ifadeler kullanıldı:

“Adım kullanılarak bir fake hesaptan, bana ait olmayan tweetler atılıyor. İtibar edilmemeli. Aday değilim, ama milletvekiliyim ve partimin başarısı için ilimde çalışmalarımı sürdürüyorum, işi gücü alçaklık olanlar elbette alçaklığa devam edip duracaklar”

orhan-3

Miroğlu, daha sonra detaylı olarak şu açıklamaları yaptı:

1) Soyismimdeki ‘L’ harfini büyük ‘I’ harfi olarak kullanıp/ değiştirip, adıma açılan bir fake hesaptan iki tweet atıldı. Ve hesap bu tweetler atıldıktan sonra kapatıldı. Ama her nasılsa odatv bu tweetleri, hemen bir habere dönüştürdü.

2) Kaynağını sormadan, soruşturmadan ve sorgulamadan. Bu hesap sözkonusu tweetler atıldıktan sonra kapatılmasaydı, yani hesap onlıne kalsaydı, bu şerefsizliği kimin yaptığını bulmak kolay olacaktı.

3) Ama bu düzenbazlar hesabı tweetleri attıktan sonra hemen kapatmışlar. Dolayısıyla yasal olarak bir girişimde bulunmak maalesef mümkün değil. Mardin’deyim ve partimin seçimleri kazanması için çalışmalarımı sürdürmekteyim.

4) Yıllardır, hiç bir siyasi gerekçenin Kürt gençlerinin dağa çıkmasını meşru kılmadığını savunuyorum. Bu düşüncelerimin bedelini de en ağır biçimlerde ödemiş bir kişiyim. Yani HDP barajı aşar veya aşmaz, Kürt gençelerinin olması gereken yer okuldur,

5) üniversitedir, fabrikadır, ama asla dağ değildir. Selahattin Demirtaş konusuna bakışım da şudur: Siyasetçiler, siyasi tavır ve eylemleri itibariyle kamu vicdanına ve ülkede geçerli yasalara karşı sorumludurlar.

6) Herhangi bir biçimde bu konuda bir ihlalde bulunmuş, kamuoyu vicdanını yaralamış ve kanunları ihlal etmişlerse, demokratik rejimlerde hesap vermeleri ve adil bir biçimde yargılanmaları kaçınılmazdır. Bu bakımdan kendi adıma sorunu sadece Sayın Demirtaş’ı kapsayacak…

7)…bir tutuksuz yargılanma sorununa indirgenmesi meselesi olarak görmüyorum ve böyle bir tartışmanın da tarafı olmayacağımı ifade etmek istiyorum. Benim üstlendiğim misyon her iki halkın kardeşliği ve her iki halkı bir arada tutacak, ileri, eksiksiz ve…

8)…gerçek bir demokrasiyi savunma misyonudur. Ne elinde silah tutanlar, ne de bu algı operatörleri, ne de Türkiye siyasetinin başına musallat olmuş siyaset baronları, siyaset simsarlarının gücü bu misyonu engellemeye yeter.