16 Nisan’da gerçekleşecek referandum için partilerin seçim kampanyaları son hızda devam ediyor.

Ancak Diyarbakır’da referandum kampanyası için asılan bir pankart olay oldu.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından asılan afişte, “Her Evet, Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha’dır” cümlesi yer aldı.

Bu pankartı asıl ilginç yapay şey AK Partili Burhan Kuzu’nun bir kaç ay önce Şeyh Sait’i ‘alçak’ diye nitelendirip antipropaganda yapmasıydı.

Sponsorlu

AKP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım‘ın 1 Nisan’daki ziyaret nedeniyle valiliğin karşısına asılan “Her Evet, Şeyh Sait ve arkadaşlarına bir Fatiha’dır” pankartına CHP ve HDP’den tepki geldi.

Diyarbakır’da referandum kampanyası için asılan pankart

Pankart Yüzünden Soruşturma Açılabilir

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre, konu Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“AKP’nin tek adam rejimi kurabilmek için her şeyi göze aldığını” belirten CHP’li Çıray, şunları söyledi:

“Hayır oyu verecekleri ‘terörist’ ilan edecek kadar ileri gittiler. Şimdi bu anlayışın sahipleri Diyarbakır Valiliği karşısına Şeyh Sait’e saygılarını belirten bir pankart asmışlardır. İngilizlerle işbirliği yaparak Misak-ı Milli sınırlarımızda olan Musul’un elimizden çıkmasına neden olan, AKP İl Başkanlığı’nın astığı Şeyh Sait’e övgü pankartına katılıyor musunuz?

Katılmıyorsanız AKP İl Başkanı’nı görevden almayı düşünüyor musunuz? Bir vatan hainine övgü pankartının valiliğin karşısına asılmasına izin veren Diyarbakır Valisi hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

Konuya ilişkin HDP’den de bir tepki geldi. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir Twitter hesabından ‘pankart’ ile ilgili bir mesaj paylaştı.