AK Parti-MHP ittifakı için Beştepe’de önemli bir randevu var.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Beştepe’de görüşüyor. Görüşme saat 17.30’da başladı.

Görüşmede seçim ittifakı çalışmasına son şeklin verilmesi bekleniyor.

Sponsorlu

Görüşmede seçim ittifakı çalışmasına son şekli verilecek.

AK Parti ve MHP’nin seçim ittifakının yasal altyapısını hazırlamak üzere kurduğu milli mutabakat komisyonu modellere ilişkin çerçeveyi tamamladı.

Yüzde 10 seçim barajının korunması, en az yüzde 3 oy alan olan siyasi partilere hazine yardımının sürmesi konularında mutabakata varıldı.

İttifakla seçime girecek partilerin kurumsal kimliklerinin korunması, oy pusulasında ittifak çatısı altında katılan partilerin amblemlerinin bulunması konusunda da görüş birliği var.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise sadece ittifakın adayının isminin olması, partilerin yer almaması üzerinde duruluyor.

İttifakın iki partiyle mi sınırlı kalacağı, başka partilerin katılımının mümkün olup olmayacağı konusuna ise liderler karar verecek. MHP, ittifakın sadece AK Parti ile yapılmasını istiyor.

Yasalar düzenlemelerin nasıl yapılacağı konusunda tam karar verildikten sonra paket Meclise gönderilecek. Yerel seçimde ittifak düşünülmüyor.

Ancak mahalli seçimlere ilişkin düzenlemeler de ele alınan konular arasında.

Seçilme yaşının 25’te 18’e düşürülmesinin de aralarında bulunduğu düzenlemenin Meclis’e kısa sürede sevk edilmesi bekleniyor.

[Via NTV]