Ahmet Türk, IKBY referandumuna karşı çıkan ülkelerin kararlarını değerlendirdi.

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumu sonrası ‘yaptırım’ olarak AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önerilen ve ‘açlıkla terbiye etme’ olarak nitelenen politikaya ilişkin konuşan Ahmet Türk, Rojava örneğini vererek bu tehdidin Kürtlere geri adım attırmayacağını söyledi.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre, söz konusu politikanın sonuç vermeyeceğini söyleyen Ahmet Türk, şu değerlendirmede bulundu:

  • Kürtler, Ortadoğu’da söz sahibi bir halktır. İktidar Kürtlerle iyi ilişkileri geliştireceğine, Kürtleri potansiyel tehlike olarak görmeye devam ediyor.
  • Kürtlerle daha iyi ilişkiler kurarak, Ortadoğu’da daha etkin bir alan bulabilirler. Ama yüzyıldır olduğu gibi hala da Kürtleri potansiyel tehlike görmek bölge ülkelerine yarar getirmez. Kürtleri açlıkla tehdit etmek hiçbir sonuç getirmedi, getirmeyecektir de. Bakın Rojava örneğine; tüm kapılar kapalı olmasına rağmen oradaki insanlar açlık tehdidi ile geri adım atmadı. Federal Kürdistan Bölgesi’nde de aynı durum olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise referandumun ardından yaptığı bir açıklamada, şunları söylemişti:

  • Biz yaptırımlarımızı uygulamaya başladığımız andan itibaren zaten ortada kalacaksınız. Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecekler. Niye? Mecburuz; yaptırım.