HDP İstanbul 2’nci bölge milletvekili adayı gazeteci-yazar Ahmet Şık, seçim çalışmaları nedeniyle, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Cemiyet yönetimiyle bir araya gelen Şık, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır mitingiyle ilgili, “Muharrem Bey’in Diyarbakır mitinginde, resmi açıklamaya gerek kalmadan seçmen, tavrını gösterdi. Seçmen, Muharrem Bey’in Kürt sorununu nasıl çözeceğini açıkça söylemesini bekliyor. En net söyleyen de Muharrem Bey oldu” ifadelerini kullandı.

Yoğun seçim çalışması yaptığını belirten Ahmet Şık, “7 Haziran seçimlerindeki gibi coşku yok; ama baskılardan dolayı bu yok. Ancak o zamanki gibi alınacak oy görüntüsü var. Sonuç olarak 7 Haziran’dan daha güçlü olunacağını düşünüyorum. Geçen seçimde baraj yıkma iddiası vardı, şimdi saray rejimini yıkma iddiası var” şeklinde konuştu.

Ahmet Şık: İkinci turda Muharrem İnce’yi destekleriz

Şık, daha önce katıldığı bir TV programında HDP kitlesinin İnce’yi destekleyeceğini savunmuştu.

Şık, ikinci turda CHP Cumhurbaşkanı adayı İnce’yi destekleyebileceklerini söylemişti.

İkinci tura ilişkin soruları cevaplayan Ahmet Şık, “Ben Kürt seçmeni adına konuşmuyorum. HDP’li olmayıp HDP’nin parlamentoda olması için HDP’ye oy veren bir ortak akıl var. Bu insanlar, HDP seçmeninin ikinci turda Muharrem İnce’yi destekleyecek bir ortak akıl işleteceğine emin olsun.” yanıtını vermişti.

Ahmet Şık Kimdir?

Ahmet Şık kimdir, neden gözaltında, savunmasında neler söyledi?

Ahmet Şık, 1970’de Adana’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu.

Gazeteciliğe Milliyet gazetesinde stajyer muhabir olarak başladığında üniversitenin birinci sınıfında okuyordu.

1991 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir, Reuters haber ajansında da foto muhabir olarak çalıştı.

2005 yılında Radikal gazetesinde çalışırken, Doğan Grubu’na alacak davası açtığı için işten çıkarıldı. Sonrasında çalışmaya başladığı Aktüel dergisinden de açtığı dava gerekçe gösterilerek işine son verildi.

NEDEN GÖZALTINA ALINMIŞTI?

İlgili resim

28 Aralık 2016’da gözaltına alınan muhalif gazeteci Ahmet Şık, Cumhuriyet gazetesi davasının 3. gününde ilk savunmasını verdi.

Gazeteci Ahmet Şık, 28 Aralık 2016’da gözaltına alınmıştı. Şık, Twitter hesabından “Bir tweet’le ilgili olarak savcılığa götürülecekmişim” diye yazmıştı.

Söz konusu gün, Şık’la konuştuğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, o gün yaptığı açıklamada, “Savcılığın talimatı üzerine, Güvenlik Şube’ye bağlı polislerce gözaltına alındığını söyledi. Avukatının edindiği bilgiye göre; suçlama örgüt propagandası yapmakmış” ifadelerini kullanmıştı.