Ahmet Kaya şarkısında IŞİD’e karşı ‘zalim’ tabirini kullanmış mıydı?

Ahmet Kaya
Özgün müziğin sevilen ismi Ahmet Kaya

1957’de Malatya’da doğan müzisyen Ahmet Kaya, Türkiye için önemli sanatçılardan biri şüphesiz. Dillendirdiği özgün – protest müzikler çoğu kişi tarafından dinleniyor ve seviliyor.

Kürt kökenli bir sanatçı olan Ahmet Kaya geçmişte Kürtçe klip çıkaracağını söylediği için ödül töreninde protesto edilmişti. Bu olaydan sonra Kaya için bu topraklarda yaşamak ağır geliyordu. Fransa’nın Paris şehrine yerleşen Kaya daha sonra 16 Kasım 2000 yılında hayata gözlerini yummuştu.

Uzun bir süre albüm çıkarmak için uğraşan Kaya’nın önünde çeşitli güçlükler vardı. Fakat Kaya bunlara rağmen ‘Ağlama Bebeğim’ adlı ilk albümünü çıkarmayı başarmıştı.

Sponsorlu

Ahmet Kaya’nın yıllar sonra dinlediğimiz bir şarkısında ise ‘işit’ kelimesini dillendirdiğini duyduk. Kaya, ‘Uğurlar Ola’ adlı parçasında Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı ‘Cenk Marşı’nı yorumladığını gördük. Burada yer alan bir cümle ise dikkatleri üzerine çekti. ‘Bak ne diyor ceddi şehidin işit’ cümlesini içinde barındıran bu parça yıllar sonra terör örgütü IŞİD’in ismine çok yakın bir seste duyuluyor.