Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin bölgesine yönelik operasyonun her an başlayabileceğine dair en net işareti günler öncesinden vermişti.

Erdoğan, “Amerika, ülkemiz sınırları boyunca bir terör ordusu kurduğunu ikrar etmiştir. Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır. TSK, Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Harekât her an başlayabilir” şeklinde konuşmuştu.

AK Parti Meclis Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında da konuya değinen Erdoğan, “Afrin ve Münbiç’ten başlayarak terör yuvalarını dağıtacağız, kimse engel olamaz” ifadesini kurdu.

TSK yaptığı açıklamayla Afrin’e yönelik askeri harekatın başladığını resmen duyurdu. TSK, harekatın ismini ‘Zeytin Dalı Harekatı‘ olarak koyduklarını açıkladı.

Uzun bir süredir tartışma konusu olan Afrin Operasyonu ile ilgili merak edilen soruları BBC Türkçe servisi yanıtladı. İşte BBC’nin paylaştığı o cevaplar…

  • Afrin’de Türkiye’yi ne bekliyor?

Kürt medyasında yer alan haberlere göre, Suriyeli Kürtler ve Afrin’deki müttefikleri, olası bir TSK operasyonu için yüksek düzeyde güvenlik önlemleri alıyor.

Suriyeli Kürtlere ait ANHA Haber Ajansı, Afrin’deki yetkililerin TSK’nın operasyonunun önlenmesi için uluslararası topluma ve bölgesel güçlere çağrıda bulunduğunu aktardı.

ANHA’nın internet sitesinde yayımlanan haberde, “Biz Afrin kantonundakiler, bölgede faal olan tüm bölgesel güçlere, uluslararası kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine Türk devletinin siviller ve güvenli bölgeleri hedef almasının önlenmesi için çağrıda bulunuyoruz” ifadeleri paylaşıldı.

YPG’nin Kadın Koruma Birlikleri YPJ ve Afrin bölgesinde faaliyet gösteren Öz Savunma Güçleri, herhangi bir saldırıya direneceklerini belirtti.

Silah ve diğer askeri malzemeleri kullanabilen siviller de, yerel güçlerin savunma hazırlıklarına yardımcı olmak için Öz Savunma Güçleri bürolarına gittiler.

  • Türkiye neden Afrin’e girmek istiyor?

Afrin’e girmek, Suriye’deki Kürtlerin yükselişini önlemeyi amaçladığından Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nın devamı niteliğinde görülüyor.

Afrin, Türkiye’nin sınırının hemen ötesinde ve YPG ve TSK arasındaki çatışmalar aylardır devam ediyordu.

YPG, Afrin’in denetimini 2012’de ele geçirmiş ve fiilen özerk bir yönetim ilan etmişti.

Türkiye ise YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor.

Ankara, kendi Kürt nüfusunun ayrılmasından kaygılandığı için sınırın diğer yanında bir bağımsız devlet kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor.

  • TSK, Suriye’de nerelere asker konuşlandırdı?

Türkiye, 2016’ta giriştiği Fırat Kalkanı Harekâtı’yla sınırın Suriye tarafındaki 2000 kilometrekarelik bir bölgeyi IŞİD militanlarından kurtarıldı.

Şu anda TSK’nın korumasındaki ve ÖSO denetimindeki bölge Fırat Nehri’nin batısında Azez’den Cerablus’a dek uzanıyor.

Fırat Kalkanı Harekâtı sadece Türk sınırındaki IŞİD tehdidini ortadan kaldırmakla kalmadı, iki özerk Kürt bölgesi Afrin ve Kobani arasında bir tampon bölge oluşturdu ve Kürtlerin Suriye’de Türkiye sınırı boyunca uzanan bir koridor oluşturmasını engelledi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e de asker yolladı. Bölge, Mayıs 2017’de Türkiye, İran ve Rusya arasında imzalanan anlaşmayla çatışmasızlık bölgelerinden biri haline geldi.

Yapılan ateşkes anlaşmasının ardından, TSK Ekim 2017’de İdlib’e girerek, gözlem noktaları oluşturdu.

İdlib’e asker konuşlandırmak, aynı zamanda Türkiye’nin Afrin’in güneyinde de bir askeri varlığa sahip olmasına neden oldu.

  • Kuzey Suriye’de başka kimlerin askeri gücü var?

Kürtlerin dışında, ABD, Rusya, Suriye hükümeti ve muhalif örgütlerin Kuzey Suriye’de güçleri bulunuyor. ABD öncülüğündeki koalisyonun güçleri genelde Kürtlerin hâkimiyetindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) denetimindeki yerlerde. Bu alan Deyrezor’dan batıya Menbiç’e kadar uzanıyor.

Ancak Menbiç’in ötesinde, Rus güçleri ve Suriye Ordusu Kürtlerin denetimindeki bölgelerin yakınlarında konuşlu. Buna Afrin’in dış kesimleri de dâhil.

Cihatçı örgütler ve Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplar da Afrin’in doğusu ve güneyindeki önemli bölgeleri elinde tutuyor.

Kürt yetkililer, Türkiye’nin Afrin’e Moskova’nın onayı olmadan saldıramayacağını aktarıyor.

Afrin’de Kürtlerin öncülüğündeki güçlerle Suriye hükümetine ait bölge arasındaki sınır hattında Rus askeri polisleri görev yapıyor.

ABD’li ve YPG’li
  • ABD’nin tartışmalı son hamlesi neydi?

Türkiye aynı zamanda, ABD’nin aralarında YPG unsurlarının da bulunduğu yeni bir sınır koruma gücü kurma kararı aldığı bir dönemde Afrin’e olası bir operasyonla askeri gücünü göstermek istiyor.

ABD Türkiye’nin rahatsızlığına karşın, Kürtleri IŞİD’la savaşta etkin bir müttefik olarak görüyor. İki NATO müttefiki arasındaki ilişkiler ABD’nin YPG’yi silahlandırmaya karar vermesinin ardından bozulmuştu.

ABD’nin 30 bin kişilik yeni bir sınır güvenlik gücü kuracağı duyurusu Türkiye’yi daha da öfkelendirmişti. ABD daha sonra yaptığı açıklamayla bunun bir düzenli ordu olmadığını sadece eğitim amaçlı bir çalışma olacağını açıklamıştı.

YPG militanlarının yeni sınır koruma gücünün bir parçası olarak ABD’den eğitim alacağı haberleri üzerine ABD maslahatgüzarı Türk Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Türkiye, YPG’ye verilecek eğitim ve silah yardımının ülkeye karşı kullanılmak üzere PKK’nın eline geçeceğini söylüyor.

[Via BBC Türkçe]