Kara para aklama suçundan 2 yıl önce açılan bir soruşturmayla takibe alınan ve kamuoyunda “Adnan Hoca” olarak bilinen Adnan Oktar’ın müritlerinin adına 86 firmanın kayıtlı çıktığı öğrenildi.

Adnan Oktar

Polisin yaptığı soruşturmaya göre, şarlatan Adnan Oktar’ın üç finans ayağı bulunuyor.

İstanbul merkezli 5 il de Adnan Oktar suç örgütüne yönelik önceki gün düzenlenen operasyonun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kara para aklama iddiasıyla 2 yıl önce başlatılan soruşturma kapsamında MASAK raporu polise ulaştı.

Sponsorlu

Rapor’a göre Oktar’ın müridleri üzerine 86 paravan şirketi olduğu belirtildi.

Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre, Oktar’ın özellikle Türkiye’nin ticari ilişkilerinin iyi olduğu Katar, Dubai, Çin ve Azerbeycan üzerinden paravan şirketler aracılığıyla ticaret yaptığı ortaya çıktı.

Müridleri üzerinde bulunun şirketlerden aylık kazancının 1 milyon doların üzerinde olduğu kaydedildi.

Raporda bulunan iddialara göre Oktar, müridleri aracılığı ile özellikle avrupada ki büyük şirketlerin ismi ile Türkiye’de ikiz şirket kurduğu ve faaliyet yaptığı belirtiliyor.

FİNANS AYAKLARI

Türk parası [Foto: REUTERS/Murad Sezer]
Olayla ilgili devam eden soruşturmada Oktar’ın birden fazla finans ayağı olduğu öğrenildi.

İddialara göre Oktar’ın finans kaynaklarından biri, zengin ve tek çocuklu aileler. Mal varlığı üzerine kalacak kız ve erkek çocukları hedeflerine alan Oktar grubunun çok kardeşli olan kişilerin hepsini de örgütlerine katarak, kalan mirasın üzerine çöktükleri öne sürülüyor.

Bir diğer finans ayağı ise kurulan ikiz şirketlerin geliri. Finans ayaklarından biri de zengin işadamları.

Edinilen bilgilere göre, operasyonu yürüten savcılık ve emniyet kaynakları dört büyük kaynaktan bahsediyor:

1- İsrail’den Türkiye’ye gelen kimlikleri tespit edilen hahamlar, milletvekilleri ve siviller üzerinden nakit akışı oluyor. 15-20 kişilik gruplar halinde İsrail’den Türkiye’ye geliyorlar. Her biri üzerine 15-20 bin dolar para alıyor. Türkiye’ye geldiklerinde bu para toplanıp örgüte elden teslim ediliyor.

2- Müritlerin ve ailelerinin parasına çöküyorlar. Çalışan müritlerin maaşlarının tamamına el konuyor. Diğer gelirlerden örgüt adına hak isteniyor. Söz gelimi bir müride miras kaldığında “ecrin” adı altında o mirastan örgüte pay alınıyor.

3- Paravan şirketleri var. Bu şirketler hayali ihracat yapıyor. Bir kişi adına açılıp kapatılan 20 farklı şirketten bahsediliyor.

4- Şantaj-tehdit… Kaynaklarıma örgütün bu kanallardan elde ettiği aylık ortalama geliri sordum. Aldığım cevabı aynen yazıyorum: “Her ay sabit bir gelirden bahsetmek zor. Sürekli değişiyor. Ancak hiçbir ay milyon doların altına inmiyor. Şöyle düşünün en basitinden evdeki bir FENDİ yastığın fiyatı 3 bin lira!”

Diğer taraftan polis operasyon sonrası adreslerde yaptığı aramalarda 77 tabanca 23 tüfek 289 şarjör ve 17 bin 597 adet mermi ele geçirildi.