11. Cumhurbaşkanı’na ‘hain’ diyen Hamza Dağ’a yanıt Gül’ün koruma müdürü Çangal’dan geldi: ‘Şahsiyet ve onur yoksunu, havlayan her ite, köpeğe kemik atacak değiliz.’

AKP, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın “hain” suçlaması nedeniyle 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cephesiyle tartışmaya girdi. Gül cephesinden Dağ’a “havlayan köpek” karşılığı geldi.

AKP ile Gül arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’ndan bu yana süren mesafeli ilişki cumartesi günkü kongrenin ardından bir kez daha gerilimli bir hal kazandı.

Sponsorlu

Gül, uzunca bir süre AKP’yi desteklememesine karşın çatışmaktan da kaçınmış ve Erdoğan’la birlikte fotoğraf vermemeyi tercih etmişti. Bu tavrını yalnızca 15 Temmuz’da ve Erdoğan’ın 24 Haziran sonrası, yemin töreninin ardından Saray’daki göreve başlama töreninde bozmuştu.

‘Hain’-’havlayan’ polemiği

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

AKP ile Gül arasında seçim sonrası sessiz seyreden ilişkiyi, kongrenin ardından, AKP’li Hamza Dağ’ın İzmir’de yaptığı açıklama yeniden gerginleştirdi.

Hamza Dağ, Gül için “Son aday olacağı güne kadar parti kurucusudur, büyüğümüzdür diye sesimiz çıkmadı ama Erdoğan karşısına aday çıkmayı düşünecek birisi haindir” dedi.

Bu, AKP içinden bugunü kadar Gül’e yönelik en ağır suçlama niteliğini kazandı. Ancak Gül cephesinin buna aynı tondaki, hatta daha ağır yanıtı gecikmedi. Dağ’a, İzmir’deki açıklamasından çok kısa bir süre sonra, Gül’ün koruma müdürü Osman Çangal yanıt verdi.

Çangal, Twitter hesabından, “Şahsiyet ve onur yoksunu havlayan her ite, köpeğe kemik atacak değiliz…” dedi.

Gül’ün en yakınındaki isim olan Çangal’ın tweeti’ne, Tayyip Erdoğan’ın bu tür konuşmalar yapan AKP yöneticilerine karşı yaptırımlarda bulunması gerektiği yönünde yorumlar da geldi.

Çevresi, Osman Çangal’ın yanıtı dışında AKP yönetici ve milletvekillerinden gelen bu tür eleştiri ve hakaretlere karşı önceden olduğu gibi bizzat Gül’ün kendisinin bir yanıt vermeyeceğini vurguladı.

Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan

Gül, önceki gerilimli süreçlerde de kendisine yönelik isimli ya da isimsiz partili açıklamalarına karşı bizzat Erdoğan’a seslenerek, “şahsına yönelik hakaretlerde bulunanlar hakkında gereğinin yapılmasını” istemişti.

Gül cephesinde olay, bu boyutunun yanı sıra, zamanlaması ve arka planındaki siyasi hesaplar açısından da değerlendiriliyor. Gül’ün “11. Cumhurbaşkanı olarak ülkenin sorunları ile ilgili görüşlerini ifade etmek dışında siyasi bir pozisyonu olmadığı”, bu çerçevede aktif siyasetin dışında yer aldığına dikkat çekiliyor. Bu tür hakarete varan davranışlarla “Acaba aktif siyasetin içine mi çekilmek isteniyor” sorusu da Gül cephesinde tartışılıyor.

[Via Cumhuriyet/Erdem Gül]