Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump yönetiminin YPG’ye silah yardımını keseceğini açıklaması ardından ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun YPG’nin de parçası olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yardım edip etmeyeceği merak konusu oldu.

ABD öncülüğündeki koalisyonda görev yapan bir yetkili ise ‘SDG’ye Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında teçhizat desteğinin, eğitimin, danışmanlığın ve yardımın süreceğini’ açıkladı.

Suriye Demokratik güçleri

İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, koalisyon yetkilisi, “SDG ile taktiksel ilişkimiz Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratmaya odaklı. Dikkatlerimiz, kısa süre önce IŞİD’in kendinden menkul başkenti Rakka’yı özgürleştiren bu savaşa yönelmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Koalisyon yetkilisinin YPG’nin öncülüğündeki SDG’yi çok katmanlı bir yapı olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi:

“SDG, Araplar, Kürtler, Asuriler, Türkmenler, Ermeniler ve IŞİD’e karşı kahramanca savaşmış diğer etnik gruplardan oluşan çok etnikli ve çok dinli bir ittifaktır. Koalisyon, IŞİD’i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında SDG’ye teçhizat desteği, eğitim, danışmanlık ve yardım vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Koalisyon yetkilisi ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin içeriğine dair açıklama yapmayacaklarını da belirtti.

[Via Jerusalem Post]