Türkiye’nin ‘terörist’ olarak nitelendirdiği, ABD’nin ise ‘yakın müttefik’ olarak gördüğü YPG ile ABD’nin yakın ilişkisini ortaya koyacak bir fotoğraf yayınlandı.

Türkiye’nin tepkisine rağmen ABD, Suriye’de IŞİD’e karşı ‘etkin bir güç’ olarak gördüğü YPG’ye desteğini devam ettiriyor.

ABD askeri ve YPG’liler

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Menbiç’in IŞİD’ten temizlenmesi sonrasında ilçenin yönetimini eline alan YPG’nin askeri meclisi mezuniyet töreni düzenledi.

Törende dikkat çeken ve artık bir çok yerde konuşulacak olan bu karede ABD’li bir kadın asker YPG’nin kadın kolu olan YPJ’lilerle beraber halay oynuyor. Üstelik ABD’li kadın asker halay başında bulunuyor.

Gülerken çekilen karenin ise videosu internette yok fakat fotoğraf YPG’nin askeri meclisi tarafından sosyal medyadan paylaşıldığı bilgisi var.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD ile YPG’nin yakın bir ilişkiye sahip oldukları zaten bilinen bir şey.

Geçmişte ABD askerlerinin YPG’lilerle birlikte çekilen görüntüleri var.

ABD ordusuna bağlı askerler -bir tane askerin kolunda YPG arması yer alıyor

Bunlardan bir tanesi de YPG armasını taşıyan ABD askerlerinin fotoğrafı. Bu fotoğraf Türkiye’nin tepki göstermesine neden olmuştu.

Suriye’de Deyrizor’un doğusu tamamen IŞİD’ten temizlenirken, geçtiğimiz hafta sonu Rus General Yevgeniy Poplavski ile YPG sorumlularının bölgede ortak toplantı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Çekilen görüntüye ilişkin Rusya’dan şu açıklama gelmişti: IŞİD sonrası atılacak adımlar değerlendirildi.

Rus General Yevgeniy Poplavski ile YPG

Rus Savunma Bakanlığı açıklamasında, toplantıya Hmeymim Hava Üssü komutanlarından General Yevgeniy Poplavski’nin de davet edildiği ve görüşmenin ‘Fırat Doğu Bölgesi Yerel Yönetim Komitesi’ birinci toplantısı olduğu belirtildi. Toplantının amacının ise “IŞİD’in yenilgiye uğratılması sonrası atılacak adımların değerlendirilmesi” olduğu ifade ediliyor.

YPG, Suriye’nin Deyr ez Zor kentinin doğusundaki tüm bölgeleri IŞİD’den geri aldığını duyurmuştu.

Böylece Fırat’ın doğusunda kalan bütün Suriye toprakları YPG’nin denetimine geçmiş oldu.

YPG, operasyonu, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya ile koordinasyon halinde yaptıklarını açıklamıştı.

YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) eski sözcüsü Talal Silo’nun YPG-ABD ilişkilerini Anadolu Ajansı’na (AA) söylediği iddia edilmişti. Bu iddiaya göre, Tilo şunları söylemişti:

ABD bir dönem YPG’ye değil Araplara silah verdiğini iddia etti. Bu doğru muydu?

“İlk başlarda silahları aldığımıza dair (Amerikalıların verdiği belgelere) sadece imza atıyorduk. Ama tüm silahlar PKK liderlerinden Türkiye Kürdü, Safkan diye birine gidiyordu. Safkan, silahları sadece kendi bildikleri bir yere götürürdü. Yine böyle devam ediyor. Mesela Münbiç operasyonunda tüm silahları (kağıt üzerinde) Arap asıllı Ebu Emced’e teslim ettiler. Bilerek yaptılar. Fakat bu bir tiyatroydu. Ebu Emced, bana “Büyük miktarda silahlar alıyorum ancak bana tek parça silah verilmiyor. Görevim ve yetkim sadece imza atmak.” diyordu.”

ABD neden böyle bir yöntem tercih etti? 

“Tüm fikirler Brett McGurk tarafından ortaya atılıyordu. Rakka operasyonu sırasında McGurk, Arap Koalisyonu adında güç kurulmasını istedi. Arap Koalisyonu’nun görevi sadece silahları teslim almaktı. Nitekim çok büyük miktarlarda silah alındı. Ama Kürtler dışındaki Arap, Türkmen ve Süryanilere sadece hafif silahlar dağıtıldı. Koalisyonun adı Arap’tı ancak Arapların hiçbiri şeyi yoktu. Deyrizor askeri meclisi de sadece imza atıyor. ABD’nin bundan haberi vardı, tiyatroyu kendileri istedi. Tüm bu oyunlar, bir gün bu silahların PKK’ya ulaştırıldığının ortaya çıkmaması için yapıldı. Ancak biz bu gelişmiş silahların PKK ve YPG’ye gittiğinden emindik.”

Öte yandan 250 IŞİD militanı ve ailelerinin, ABD öncülüğündeki koalisyon ile SDG ortak operasyonuyla Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildiği ortaya çıkmıştı.