ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats, Türkiye’nin Afrin’de düzenlediği operasyonun bölgedeki ABD askerlerinin güvenliğini riske attığını belirtti.

Coats, Senato İstihbarat Komitesi’nde “Dünya Genelindeki Tehditler” konulu panelde yaptığı konuşmada, Afrin operasyonuna değinerek, şunları söyledi:

“Türkiye, Orta Doğu’da Kürt hırsını engellemek için yollar arayacak, ve Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde devam etmekte olan Türk saldırısı DEAŞ’a karşı mücadeleyi bölgede karmaşık hale getiriyor ve alandaki ABD güçlerini riske atıyor.”

Coats, bu ifadeler ile Türkiye’nin ABD’nin IŞİD ile mücadelesini baltalayabileceğini ima etmesi Türkiye’nin tepkisini çekecek gibi gözüküyor.

İran’a yönelik sert eleştirilerde bulunan Coats, “İran terörü destekleyen temel devlet olmaya devam edecek” cümlesini kurarak, ülkenin özellikle Irak, Suriye ve Yemen’de bu girişimlerde bulunmaya devam edeceğini belirtti.

Coats, “İran bölgedeki etkisini arttırmanın yollarını arayacak. DEAŞ’a karşı mücadeleyi kullanacak ve savaş alanındaki kazançlarını, güvenlik ve ekonomik anlaşmalara dönüştürmeye çalışacaktır.” ifadelerini kurdu.

ABD askeri ve YPG’liler

Ulusal İstihbarat Direktörü ayrıca, İran’ın ABD’yi tehdit edecek askeri gelişimini devam ettireceğine inandıklarını belirterek, İran’ın Orta Doğu’daki “en geniş” balistik füze gücüne sahip olan ülke olduğunu söyledi.

 

Öte yandan Sputnik’te yer alan habere göre Coats, Suriye muhalefetinin artık Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirecek güçte olmadığını, fakat önümüzdeki bir yıl içinde çatışmayı sürdürebilecek yetenekte olduğunu ifade etti.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’nin sitesinde yayınlanan Coats’un raporunda, “Suriye muhalefetinin 7 yıldır süren isyanı muhtemelen artık Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirecek veya giderek artan askeri geri kalmışlığı yok edecek güçte değil” ifadelerine yer verildi.

Raporda, “İsyancılar muhtemelen çatışmayı en azından önümüzdeki bir yıl daha sürdürecek gücü koruyacak” ifadesi yer alıyor.

[Via Sputnik]