ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rahip Andrew Brunson’a ilişkin açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Sözcüsü, “Rahip Brunson’un serbest bırakılmasını bekliyoruz. Brunson’un serbest bırakılması İki ülke ilişkileri için önemli bir adım.” ifadesini kullandı.

Sözcü, Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili olarak da “Türkiye ile Suudi Arabistan’ın ortak çalışma grubu kurması memnuniyet verici” açıklamasını yaptı.

Sponsorlu

Anlaşma İddiası

Öte yandan, NBC News kanalının aktardığı son dakika haberine göre ABD ile Türkiye rahip Brunson’ın serbest kalması konusunda anlaşmaya vardı. NBC News’in ortaya attığı iddiaya göre ABD ile Türkiye rahip Brunson’ın serbest kalması konusunda anlaştı.

Haberde “Brunson’un bir sonraki mahkeme duruşmasında kendisine verilen bazı suçlamalar düşüldükten sonra serbest bırakılması bekleniyor” ifadesine yer verilmişti.

Dolar Hareketlendi

Amerikan NBC televizyonunun, rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması konusunda ABD ve Türkiye arasında gizli bi anlaşma imzalandığı yönündeki iddiası dolar/TL kurunun aşağı yönde hareketlenmesine neden oldu.

Amerikan NBC televizyonunun, “İzmir’de ev hapsinde bulunan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması konusunda ABD ve Türkiye arasında gizli bi anlaşma imzalandığı ve Brunson’ın birkaç gün içinde ABD’de olmasının beklendiği” yönündeki haberi dolar/TL’de düşüşe neden oldu.