ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı PYD militanlarının Afrin’e geçtiğini belirten bir gazetecinin sorduğu ‘Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağı‘ ile ilgili soruya Albay Ryan Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söyledi.

IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü ABD’li Albay Dillon, Türkiye’nin Afrin’e askeri operasyon düzenlemesi durumunda ABD’nin Rakka’da daha önce IŞİD ile savaşıp oradan Afrin’e geçmiş YPG militanlarını koruyup korumayacağına yönelik soruya ise “IŞİD ile savaşmıyorsanız, bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız” cevabını verdi.

Dillon, “IŞİD karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?” sorusu üzerine ise şunları belirtti:

Ortaklarımızı koruduğumuzu daha önce de gösterdik. Burada da ortağımız SDG’dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir.

IŞİD ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz. Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, IŞİD’le savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik. Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar.” dedi.

Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gittiği Rusya seyahati öncesinde basın mensuplarına açıklama yapmış ve burada Afrin’e yönelik ‘göz yummayız’ değerlendirmesinde bulunmuştu. Erdoğan’ın yapmış olduğu bu yorum Türkiye’nin Afrin’e yönelik bir askeri operasyon yapabileceği ihtimalini kuvvetlendirmişti.

Via Haber Genel Yayın Koordinatörü Ferhat Mikyas, Türkiye’nin, Afrin’e yönelik askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığını belirterek, İdlib operasyonu öncesinde yaşanan gelişmelerin benzerlerinin yaşandığına dikkat çekmişti.


Mikyas, “Erdoğan’ın günlerdir ağzından düşürmediği ‘Bir gece ansızın gelebiliriz‘ cümlesi her ne kadar İdlib’e yönelik gözükse de aslında bir diğer hedef Afrin olabilir.” ifadelerini Twitter hesabından paylaşmıştı.