Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatına vergileri iki katına çıkarmasının gerekçesini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü, Trump’ın talimatının ulusal güvenlik çerçevesinde geldiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini iki katına çıkarma talimatı verdiğini Twitter’dan duyurmasının ardından, Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Sponsorlu

GEREKÇE: ULUSAL GÜVENLİK

Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters, Trump’ın Amerikan Ticaret Yasası’nın 232’inci maddesi uyarınca, yönetimine gümrük vergilerini iki katına çıkarmak için hazırlık yapma talimatı verdiğini belirtti.

Sözcü, bu talimatın gerekçesinim ulusal güvenlik olduğunu söyledi. Walters, “232’inci madde çerçevesindeki vergiler, ihracat ürünleri ulusal güvenliğe zarar verme tehdidi oluşturan belirli ülkelerden ithalata uygulanır. Ticaret veya başka meselelerle ilgili müzakerelerden bağımsızdır” ifadelerini kullandı.

OKU – Trump’ın Türkiye’yi hedef alan vergi hamlesi ekonomiye nasıl etki edecek?

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün açıkladığı çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi kararını değerlendirdi.

T24’ten Gonca Tokyol’un aktardığına göre, Türkiye’nin ABD’ye çelik ihraç eden ülkeler arasında 6. sırada olduğunu ve TÜİK verilerine göre 2017’de ABD’ye 12.8 milyar dolarlık çelik eşya ihraç edildiğini belirten Bingöl, Trump’ın kararının ardından ihracat rakamlarının düşeceğini söyledi.

Hâlihazırda ‘darboğazda’ olan Türkiye ekonomisinin Trump’ın kararlarından ‘ciddi’ şekilde etkileneceği yorumunda bulunan Bingöl, T24’e yaptığı açıklamada, “İthalatçı konumundaki ABD, ek vergilerle ihracatın önüne geçmiş oluyor. İhracat rakamlarını ciddi şekilde etkileyecektir. Gelen ek vergilerle ihracat rakamları düşecektir. Talep azalacaktır. ABD’deki alıcılar vergisiz ülkelere yönelecektir” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni ekonomi modeli açıklamasıyla eş zamanlı attığı tweet’te, “Para birimleri olan Türk Lirası bizim çok güçlü Dolarımız karşısında hızla değer kaybederken, biraz evvel, Türkiye’ye yönelik çelik ve alüminyum gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması için talimat verdim! Alüminyum vergisi artık yüzde 20, çelik vergisi yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil!” demişti.

Trump’ın bu açıklaması hali hazırda Dolar karşısında günlerdir değer kaybeden Türk lirasına büyük bir darbe vurdu. Açıklama ardından Dolar/TL paritesi 6,87 seviyelerine kadar yükseldi.