ABD’nin SDG’yi Suriye’deki tek müttefik olarak belirlediği öne sürüldü.

Sputnik’e bilgi veren Suriyeli askeri uzman Hüssam Şuayip, ABD’nin ÖSO’ya verilen desteklerin boşa çıkmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını kaydetti.

Suriye Demokratik güçleri

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Suriye’nin güneyindeki ABD’li birliklerin kontrol ettiği Tanf yakınında savaşmakta olan 180 kişilik bir grubu lağvettiği aktarıldı.

Uzmanlar tarafından aktarılan bilgilere göre, ABD’nin ÖSO’ya desteği kestiğini ve sadece Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) işbirliği yaptığı belirtiliyor.

Şuayip, “IŞİD ve diğer örgütlerin tüm cephelerde kayıp yaşadığını, Suriye ordusunun da kendinden emin bir şekilde taarruza geçtiğini görüyoruz. Bu nedenle, ABD’nin sahada yeni bir araca ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Şuayip, Washington’un DSG’yi Suriye’deki tek müttefik olarak belirlediğini de sözlerine ekledi.

Şuayip’e göre ABD’nin ÖSO kararı terörle mücadeleyle ilişkili değil. ÖSO üzerinden yeni bir gerilim dalgası yaratmak isteyen ABD yönetimi, Cenevre, Astana ve Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ndeki anlaşmaları bozma amacı taşıyor.

Öte yandan Şuayip, ABD’nin SDG’yi tek müttefik olarak belirlemesinin nedenlerini şu sözlerle anlattı: “Kürtlerle bağlantılı olmalarının yanı sıra, SDG kendisini laik bir oluşum olarak tanıtıyor, Suriye hükümetine karşı çıkıyor ve Suriye’nin kuzeyini kontrol altına alıp ülkeyi bölebilecek güce sahipler. Ayrıca SDG, Rakka’da olduğu gibi IŞİD’in yerini alabileceğini kanıtladı” şeklinde konuştu.

[Via Sputnik]