AP haber ajansı, Irak’ta IŞİD’e karşı elde edilen zaferin ardından ülkede bulunan ABD askerlerinin ülkeden çekilmeye başladığını aktardı.

Iraklı yetkililer sürecin resmi olarak başlamadığını aktarsa da AP muhabirleri, çekilen birlikleri gördüklerini söylüyor.

Söz konusu haberde Irak’tan çekilen askerlerin geçtiğimiz hafta boyunca günlük uçuşlar ile silah ve teçhizatlarıyla birlikte Afganistan’a gönderildiği belirtildi.

Sponsorlu

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan ABD öncülüğündeki koalisyon üssündeki Amerikan birlikleri IŞİD’e karşı ilan edilen zaferin ardından Irak’tan çekilmeye başladı. Çekilen askerlerin Afganistan’a gönderildiği de öne sürülüyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsü Ryan Dillon, koalisyon güçlerinin Irak hükümeti ile ortak hareket etmek için bölgede varlığını sürdüreceğini belirtti.

AP ayrıca, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye yakın üst düzey bir yetkilinin, ABD’yle yapılan ilk anlaşmaya göre, şu anda ülkedeki tüm Amerikan birliklerinin yüzde 60’ının geri çekileceğini söylediğini aktardı.

ABD askerleri

Pentagon tarafından geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan bir raporda, Irak’ta 8 bin 892 ABD askeri bulunduğu belirtilmişti.

ABD, ilk olarak 2014 senesinde bölgede denetim sahibi olan IŞİD militanlarına havadan saldırı gerçekleştirmişti.

[Via Associated Press]