Türkiye ile yaşanan vize krizi hakkında konuşan ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, “Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, “Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Vize kararı bizimle ve Beyaz Saray’la koordinasyon içinde alındı” söyledi.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin Türkiye’nin tavrına bağlı olduğunu belirten Nauert, “Tutuklanan çalışanımızın serbest bırakılması ilişkilerin düzelmesi için iyi bir başlangıç olur” ifadesini kullandı.

Ayrıca Kadın Sözcü, “John Bass’ın Türkiye’de görev yapmasından gurur duyduk, kendisi başarılı bir diplomattır” cümlesini kurdu.

Sponsorlu

Ne Olmuştu?

Pazartesi günü ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” denmişti.

Açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

ABD Büyükelçisi John Bass de yazılı bir açıklama yaparak, “Vize kararını kolay almadık, ne kadar süreceğini kestiremiyoruz” demişti.