ABD Başkanı Donald Trump, ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye açık açık yaptırım uygulanacağını belirterek tehdit etti. Benzer bir tehdit, Başkan Yardımcısı Pence’ten de gelmişti.

Trump, tutuklu yargılandığı davada tahliye edilerek ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Amerika Birleşik Devletleri, büyük bir Hıristiyan, aile adamı ve harika bir insan olan Pastor Andrew Brunson’ı uzun süredir tutuklu yargılayan Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak. Brunson büyük acı çekiyor. Bu masum inanç adamı hemen serbest bırakılmalı!” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne olmuştu?

PKK ve FETÖ adına casuslukla suçlanan ABD’li din görevlisi Pastör Andrew Brunson hakkında verdiği ev hapsine alınma kararının ardından Brunson cezaevinden tahliye edilmişti.

15 Temmuz darbesinin ardından gözaltına alınan ve 21 aydır tutuklu bulunan Brunson tahliyenin ardından ev hapsine alınmıştı.

Bunun üzerine ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ‘Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını’ açıklamıştı.

Pence resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk hükümetine, ABD Başkanı adına bir mesajım var. Pastör Andrew Brunson’ı şimdi serbest bırakın ya da sonuçlara hazırlıklı olun. Eğer Türkiye bu masum inanç insanını serbest bırakıp evine, Amerika’ya göndermek için derhal harekete geçmezse, Pastör Andrew Brunson serbest kalana dek, ABD Türkiye’ye önemli yaptırımlar dayatacaktır.”

ABD Başkanı Donald Trump ayrıca geçtiğimiz günlerde Erdoğan’a hitaben, “Rahibin tutuklu kalması rezalet” şeklinde bir tweet atmıştı.

ABD Senatosu da Brunson için Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeren bir tasarı hazırlamıştı.