ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu YPG’nin IŞİD’le mücadeleden “çekildiğini” açıkladı.

General Joseph Votel

General Votel, ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Thomas Waldhouser ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuştu.

ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Afrin’e gitmesine ilişkin bir senatörün, “Kürtler konusunda Suriye’de bir politikamız yok ve ne yaptığımıza ilişkin uzun dönem politikamız da yok gibi görünüyor. Ülkeyi DSG’nin bir bölümünü kontrol edeceği şekilde bölüyor muyuz?” sorusuna Votel, ABD’nin Afrin’de faaliyet göstermediğini belirtti.

General Votel, “SDG görüşmelerimizde buranın bizim operasyon alanımız olmadığını ve bu noktada şu aşamada orada faaliyet gösterme niyetimizin olmadığını anladılar” dedi.

YPG
[Via DELIL SOULEIMAN/AFP]
Votel, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonlarının IŞİD’le mücadeleyi etkilediğini ve dikkatleri oradan aldığını belirtti.

YPG’nin IŞİD’le mücadeleden çekilip çekilmediğine yönelik bir soruya ise Votel, “Bu şu anda olmuş durumda” cevabını verdi.

YPG’li bir militan ile yanında bulunan ABD tankı [Via Reutes]
Suriye’de yedi yıldır devam eden çatışmaların kimin lehine devam ettiğine ilişkin bir soruyu cevaplayan Votel, “İç savaş noktasında rejimin yükselişte olduğu görünüyor.” cümlesini kurdu.

YPG militanları Türkiye sınırında fotoğraf çektirirken

Öte yandan, YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Afrin operasyonu sebebiyle Deyr ez Zor kenti doğusunda IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonu durdurduğunu açıklamıştı.

ABD ordusuna bağlı askerler -bir tane askerin kolunda YPG arması yer alıyor

SDG Deyr ez Zor Komutanı Mehdi Kobani, Afrin’i savunmak için Deyr ez Zor operasyonunu durdurduklarını ifade ederek, şunları söylemişti:

“Afrin’e yapılan saldırılar nedeniyle Deyr ez Zor bölgesinde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonu durdurduk. Biz kendimizi ABD’ye göre konumlandıramayız. ABD’nin istediği gibi hareket edemeyiz.

Rakka kuşatmasında ‘YPG’ tartışması yaşanmıştı.

Afrin’e yönelik saldırılar sürerken sessiz kalamayız. Deyr ez Zor bölgesindeki savaşçılar Afrin’e yönelik saldırılar sürerken sessiz kalamayacaklarını dile getirdiler. Savaşçılar Afrin üzerindeki tehlike bitmeden sessiz kalmayacaklarını dile getirerek Afrin bölgesine gittiler.

Şimdi Afrin’de TSK ve ÖSO’ya karşı savaşıyorlar. Çok sayıda savaşçı Afrin’e gitti. Gidenler arasında Afrinli savaşçılar da vardı. Güvenlik gerekçesiyle Afrin’e gidenlerin sayısını veremeyiz.”

67 yaşında Kanadalı bir YPG savaşçısı

Deyr ez Zor operasyonunu durdurdukları için ABD’nin endişe duyduğuna vurgu yapan Kobani, sözlerine şunları da eklemişti:

“ABD bizim IŞİD ile mücadelede ne kadar etkin olduğumuzu iyi biliyor. Bizim operasyonu durdurmamızla IŞİD’in yeniden güçleneceği yönünde kaygılar duyuyor. ”

ABD’li ve YPG’li

CENTCOM Komutanı Votel, Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlıklardan Rusya’yı sorumlu tuttu!

Votel, Türkiye ile ABD arasında Suriye konusundaki gerginlikleri diplomatik ve askeri olarak çözmeye çalıştıklarını belirterek, “Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde oynadığı rolden ve bunun ilişkilerimizi, özellikle de Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl etkilediği konusunda kaygılıyım” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Türkiye gibi bir müttefiki ile Suriye’deki menfaatlerinin rekabet halinde olmasına ilişkin bir soru üzerine Votel, Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve IŞİD ile mücadelenin de önemli bir parçası olduğuna belirtti.

Türkiye-ABD

 

Türkiye’nin güney sınırlarında meşru güvenlik kaygılarının bulunduğunu ve ABD’nin bunu anladığını ifade eden Orgeneral Votel, “Onların (Türkiye’nin) sınırları boyunca terörden kaynaklanan meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve tabii aramızda biraz tansiyona da sebep olmuş durumda ki şu anda özellikle de diplomatik ve askeri olarak bunun üzerinde çalışıyoruz.” dedi.