Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘birkaç gün içinde operasyon düzenleneceğini’ söylediği Fırat’ın doğusuyla ilgili olarak ABD’nin ‘Suriyeli muhalifleri tehdit ettiğini’ öne sürdü.

Adham Kako ve Levent Tok yayımladığı haberde, “ABD’li yetkililer, Özgür Suriye Ordusuna ve muhalefetin çatı kuruluşu Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Koalisyonu’na gönderdiği tehdit içerikli mesajda, Türkiye’nin gerçekleştireceği askeri operasyona katılmamalarını talep etti” dendi.

AA’nın haberinde ‘Suriyeli muhalifler’e gönderildiği bildirilen mesajda şunlara yer verildi:

“Özgür Suriye Ordusu veya SMDK’nın operasyona herhangi bir şekilde katılımı ABD ve Koalisyon Güçlerine saldırı demektir ve bu gerek Koalisyon Güçleri gerek ABD ile doğrudan çatışmaya neden olacaktır. ABD güçleri ve SDG, iç içe geçmiş durumdadır. Dolayısıyla Koalisyon Güçleri ve ABD güçleri hedef alınıp çatışmaksızın SDG’ye saldırılamaz.”

Erdoğan: Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir

Erdoğan, çarşamba günkü açıklamasında, birkaç gün içinde Fırat’ın doğusuna yönelik askeri harekat başlatılacağını duyurmuştu.

Erdoğan, açıklaması şu şekildeydi:

“Fırat’ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağız. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır. Suriye’nin güvenli hale getirdiğimiz gibi Fırat’ın doğusunu da huzurlu ve yaşanabilir yerlere dönüştürme konusunda kararlıyız. Bunu İdlib’de Rusya ile başardık. Aynı durumu Fırat’ın doğusunda Amerika’yla da yapalım, Menbiç’te yapalım. Orası yüzde 80 Araplara ait olduğu halde orada terör örgütleri bulunuyor. O zaman biz çıkaracağız, iş başa düştü.”

SDG: Sert yanıt veririz

Reuters’a konuşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Kobani ise “Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusunda düzenleyeceği saldırılara sert yanıt vereceklerini” söyledi.

Kobani, ABD’nin böyle bir saldırıyı önlemek için daha çok çaba harcaması gerektiğini sözlerine eklemişti.

Türkiye, YPG/PYD’yi terör örgütü olarak kabul ediyor. Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD karşıtı mücadelede YPG/PYD’yle iş birliği yapan ve hem lojistik anlamda yardımda bulunan hem de mühimmat ve silah desteği sağlayan ABD’ye de aynı şekilde davranması gerektiği çağrısında bulunuyor.

Türkiye’nin operasyon başlatacağını duyurduğu Fırat’ın doğusu’ndaki YPG/PYD varlığı ve ABD’nin bu örgütlere desteği iki ülke arasındaki başlıca gerilim sebeplerinden biri.