YPG’nin denetimi altında bulunan Afrin kentine yönelik Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlattığı hava ve kara operasyonu devam ediyor.

Süren operasyona dair medyada pek çok yalan-yanlış bilgiler aktarılsa da Via Haber, edindiği bilgileri teyit etmeyene kadar sizinle paylaşmamaya özen göstermektedir. Bu çerçevede Afrin’deki son duruma ilişkin elimizdeki bilgileri sizlere aktarmak istedik.

Bir YPG’li ile Türk askeri karşı karşıya: Türk ordusuna bağlı tank üzerinde bulunan asker YPG’lilerin bulunduğu bölgeyi dürbün ile izliyor [Via Sputnik]
Fırat Kalkanı Harekatı ile ele geçirilen Azez bölgesi ile Afrin arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı. Bu çatışmalar sonucunda TSK ve ÖSO güçleri biraz daha ilerledi.

Edindiğimiz son bilgilere göre, ÖSO ile birlikte eden TSK Afrin’e çok yaklaşmış durumda.

Şehri kuşatacaklarını aktaran Erdoğan, dün TSK’nın her an Afrin’e gireceğini duyurmuştu.

Yerel kaynaklardan da doğruladığımız habere göre, Afrin kent merkezine yaklaşık 4 km’lik bir mesafede bulunan TSK ve ÖSO güçleri şehri, kuzeydoğu tarafından kuşatmaya başladı.

Ayrıca şehrin güneybatı tarafından da yaklaşan TSK ve ÖSO güçlerine karşı YPG’liler, savunma hattı oluşturuyor.

 

TSK, YPG’nin oluşturmuş olduğu bu savunma hatlarını özellikle havadan uçaklarla yada karadan fırtına obüsleriyle delmeye çalışacak.

Eğer TSK, bu savunma hattını da geçerse Afrin kent merkezine girmiş olacak.

afrin ile ilgili görsel sonucu

Ancak burada Afrin alınmış olmayacak. Yoğun çatışmaların yaşanacağı öngörülen şehir savaşında sivillere herhangi bir zarar gelmemesi konusunda her iki tarafından da hassasiyet göstermesi gerekecek.

Fakat burada da yine her iki taraf açısından oldukça zorlayıcı faktörler devreye girecek.

İlgili resim

Çünkü; TSK şehir merkezine doğru ilerlediğinde kimlerin sivil kimlerin YPG’li olduğunu anlamakta güçlük çekebilir.

Özellikle Birleşmiş Milletler (BM) devamlı açıklamalarıyla sivillerin zarar görmemesi için her iki tarafa çağrılarda bulunuyor.

İlgili resim

Öte yandan, Suriye hükümetinin desteklediği milis güçler de yaklaşık 3 hafta önce Afrin’e gitmişti. Burada YPG’lilerle birlikte saf tutan milis güçler TSK’ya karşı savaşıyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde SDG tarafından yapılan açıklamada yaklaşık olarak 1700 SDG’linin Afrin’e gittiği açıklanmıştı. Bu haber ABD tarafından da bir kaç kez teyit edilmişti.

TSK’nın Afrin operasyonu ve YPG’nin Afrin savunması için çok kritik bir hafta olduğunu söyleyebiliriz.