Türkiye ile ABD karşılıklı olarak sınırlı da olsa vize başvurularını kabul etmeye başladı.

ABD’nin vize başvuruları için öncelik verdiği gruplar var. Yani; vize için herkes başvurabilecek ancak öncelik öğrencilere ve işadamlarına verilecek.

Türk bayrağındaki hilal ve ay simgesi [pasaport]

ABD’nin Türkiye’deki temsilciliklerinden sınırlı da olsa vize başvurusu almaya başlamasına Türkiye de aynı şekilde karşılık vererek ‘kısıtlı’  başvuruları başlattı.

İki ülke arasında gerginleşen ilişkiler sonrasında devam eden temaslar sayesinde ABD temsilciliklerinde bütün kategorilerde vize başvurularını kabul etmeye başladı.

Sponsorlu

Bir ay süren vize yasağı nedeniyle taleplerde birikme olduğu belirtildi. Bundan dolayı, vize alımlarında gecikme yaşanabileceği de kaydedildi.

Tıbbi gerekçeler gibi hayati önem arz eden durumlarda vize yasağı sırasında da istisna sağlandığına dikkat çekilirken, ABD’ye acilen gitmesi gereken kişilere, belli kriterlere göre öncelik verileceği açıklandı.

ABD’nin vize yasağını sınırlı kaldırma kararının, uygulamaya nasıl yansıyacağı araştırıldı. Aciliyet gerekçesiyle vize randevularında öncelik verilecek gruplar şöyle:

  • Eğitim dönemi başlamak üzere olan öğrenciler.
  • ABD’de iş vizesiyle çalışacak olan ve işe başlama tarihi yaklaşanlar.
  • ABD mahkemelerinde duruşması olanlar
  • Kültürel, politik, ekonomik veya gazetecilik açısından büyük önem arz eden ve son anda ortaya çıkan seyahat programına katılacak kişiler.
  • Son anda çıkan kişisel sebeplerle ABD’ye acilen seyahat etmesi gerekenler.