400’den fazla torunu olan Diyarbakırlı Şahe Nine hayatını kaybetti

En az 415 torun sahibi olan ve Türkiye’nin en yaşlı insanlarından biri sayılan Diyarbakırlı Şahe (Şaxê) Tayurak, yaşamını yitirdi.

BBC’den Hatice Kamer’in haberine göre, Pazartesi günü yaşamını yitirdiği öğrenilen ve gerçek yaşı bilinmeyen Tayurak, Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Nüfus cüzdanındaki doğum tarihi 1 Temmuz 1919 olan Şahe Nine’nin nüfusa küçük kaydedildiği ve en az 130 yaşında olduğu belirtiliyor.

“Şahe Nine” olarak da bilinen Şahe Tayurak’ın oğullarından Cemal Tayırak ise annesinin gerçek yaşının kemik testi ile öğrenmek istiyor.

Sponsorlu

Torunlarından Fesih ise babaannesinin hafızasının son nefesine kadar açık olduğunu söylüyor.

Üç evlilik yapan Şahe Nine’nin en büyüğü 91 (Telliye Tayurak), en küçüğü 61 yaşında (Cemal Tayurak) olan 7 çocuğu bulunuyor.

En büyük torunu, en küçük oğlundan büyük.

Telliye Tayurak’ın 71 yaşındaki oğlunun da ayrıca torunu var.

Tayurak ailesinin Sur Alipaşa mahallesindeki evleri 2 ay önce yıkılmış.

Şahe Nine’nin torunu Dilek, babaannesinin ölmeden önce, ömrünün son 15 yılını geçirdiği Sur’daki evine geri dönmek istediğini şu sözlerle aktardı:
“Başka bir eve gidersem ölürüm diyordu. Yeni ev bitince Sur’a geri döneceğimizi söyleyerek teselli ediyorduk. 20 günde yeme içmeden kesilmişti, son birkaç gündür çok halsizdi.”