250 avukat yarın PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunacak.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’dan 1 yılı aşkın süredir haber alınamadığını belirten 250 avukat Öcalan ile görüş sağlanması talebiyle yarın Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunacak.

Başvuru ile ilgili açıklama yapan avukatlar, “Yasal dayanaktan yoksun bir kararın, fiili ya da idari bir kararla uygulanması hali söz konusu” ifadesini kullandı.

Söz konusu başvuru öncesi bugün yapılan açıklamaya avukat Ercan Kanar, İHD İstanbul Şube Başkan’ı Gülseren Yoleri, Asrın Hukuk Bürosu avukatı Rezan Sarıca ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatı Kader Tonç katıldı.

İstanbul İHD Şubesi’nde yapılan açıklamada söz alan Özgürlükçü Hukukçular Platformu merkez üyesi avukat Raziye Turgut “Aile görüşme hakkı, avukatla görüşme hakkı, haberleşme ve iletişim hakkı, adil yargılanma ve savunma hakkı gibi neredeyse tüm hukuki haklarının engellenerek gasp edilmesi başlı başına kabul edilemez bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Abdullah Öcalan
Abdullah Öcalan

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 5 Nisan 2015’ten bu yana İmralı Heyeti ve 11 Eylül 2016 tarihinden bu yana da ailesiyle görüşmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının 16 Kasım’da son yaptıkları başvurular “OHAL” gerekçesiyle engelleniyor.

Abdullah Öcalan ile en son 11 Eylül 2016 tarihinde görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı’dan haber alamamanın endişe verici olduğunu belirterek, “İmralı kapısı açılırsa herkes rahatlayacak” demişti.