Geçtiğimiz günlerde atanan 20 bin sözleşmeli öğretmenin ardından yeni atamanın ne zaman olacağı merak konusu oldu.

Öğretmen atamaları tercih başvuruları 10-17 Temmuz tarihlerinde yapılmıştı. 19 Temmuz’da 20 bin sözleşmeli öğretmenin atama sonuçları açıklandı.

Adaylar yeni öğretmenlik ataması için beklemeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasını bekliyor ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz net bir açıklama gelmedi.

10 bin sözleşmeli öğretmen ataması olacağı MEB tarafından duyurulmuştu. Öğretmen adayları bu sürecin başlaması için bekliyor. Belirtilen rakam için atama tarihleri henüz belli olmadı.

Sponsorlu

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin öğretmen atamalarının başlamasına ilişkin net bir tarih belirtmeyerek önümüzdeki şubat ayına kadar sürebileceğini belirtti.

Başvuru sonrasında adayların güvenlik soruşturmasından geçiş sürecinin uzun sürüyor olmasının yeni atamayı geciktirdiğini dile getirdi.

Atama Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Adaylar atama sonuçlarını öğrenmek için “http://atama.meb.gov.tr/” adresinden TC kimlik numaraları ile sisteme ulaşıp öğrenebilirler.

Adayların atanması için sözlü mülakat sınav puanı değerlendirmede olacaktır. Adaylardan en az 60 alması beklenmektedir.

ders

Sözleşmeli Öğretmende Aranan Şartlar

1) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

2) Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),

3) Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,

4) Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,

5) Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

6) 2016 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,

7) Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

8) 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

9) Öğretmen atamalarında yeni öğretmen adaylarının ataması için bekleyiş sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelecek olan açıklamayı bekliyorlar.