ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2017 YGS sınavına giren öğrenciler heyecanlı bir şekilde sonuçların ne zaman açıklanacağını merak etmekteydi.

12 Mart Pazar günü Türkiye genelinde uygulanan, üniversiteye girmek isteyen adaylar için ilk aşama olan YGS sınavının sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı.

Üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar, sınav sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden, SMS veya ÖSYM Mobil uygulaması ile öğrenebilecekler.

2017 YGS SONUÇLARINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

2017 YGS yorumları: Sınav zor muydu kolay mıydı?

Adaylar, 2017 YGS sınavına ilişkin yaptıkları yorumlarda genelde Matematik testinin zor olduğunu söylemişlerdi. Yapılan değerlendirmelerde, geçen senelere göre Matematik testinde sorulan zor olduğu görülüyor. Ancak, öğrenciler sınav esnasında fazla stresten dolayı da bazı soruları çözemeyebiliyorlar.

Sponsorlu

2017 LYS başvuruları ne zaman alınacak?

ÖSYM takvimine göre, 2017 LYS başvuruları 4 Nisan 2017 tarihinde alınmaya başlanacak. Başvurular için son tarih ise 17 Nisan 2017.

Sınav ücreti ise 40 lira olarak belirlenmiştir. Sınav ücretini ödemek için belirlenen son tarih ise 18 Nisan 2017.

LYS sınavları 10 Haziran 2017 tarihinde başlayacak ve 18 Haziran 2017 tarihinde sona erecek.

ÖSYM binası

Üniversite tercihleri yapılırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Adaylar tercihlerini T.C. Kimlik Numarası ve şifreleriyle birlikte ÖSYM’nin sitesi üzerinden yapacaklar. Ayrıca ÖSYM yapmış olduğu duyuruda adaylara rehberlik etmek amacıyla Tercih Robotu oluşturduklarını belirttiler.
  • Tercih işlemlerinin sona ereceği tarihe kadar adayların mutlaka tercihlerini yapmaları gerekiyor. Bir diğer önemli nokta ise son güne bırakılacak tercih işlemlerinin sistem hatalarıyla karşılaşabilme olasılığı ile tercihlerin yapılamayacağı dikkate alınmalıdır. Çünkü; ÖSYM tarafından bu sürenin uzatılmayacağı açıklandı.
  • Adaylar tercihlerini yaparken mutlaka başarı sırasına göre bir liste oluşturmalı. Puana göre oluşturulan bir liste hatalı sıralama yapmanıza neden olabilir.
  • Adaylar liste oluştururken tercih yapmak istedikleri programların sıralamasını; düşük ihtimalden yüksek ihtimale göre belirlemeli.
  • Yeni açılan bölümleri listede kaçıncı sıraya eklemek konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu durumda üniversitenin bulunduğu şehri ve üniversitenin popülerliğini dikkate alarak sıralama yapmanız daha iyi bir sonuç verecektir.
  • Adayları sevindirecek bir haber: Kontenjanlar geçen seneye göre artış gösterdi.

Ayrıca dilerseniz Google tarafından öğrenciler için tasarlanan ‘Üniversite Seçimim’ adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.