Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında öğrencilerden çok ailelerin telaşı başlamış durumda. Peki nedir bu TEOG?

TEOG 8. Sınıf öğrencilerin 6. 7. ve 8. sınıftaki öğretim dönemini test eden, MEB tarafından yapılan sınavdır. Sınav 1. Dönem ve 2. Dönem olmak üzere iki oturumda yapılacaktır.

  1. Dönem sınavı: 28-29 Kasım 2017
  2. Dönem sınavı: 25-26 Nisan 2018’de yapılacaktır.

İlk gün öğrenciler Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin sınavına; ikinci gün Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce derslerinin sınavına girecektir.

Öte yandan 15 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEOG ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı ve liseye geçiş için uygulanan TEOG sınavının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Sponsorlu

Sınavda 20 soru Matematik, 20 soru Türkçe, 20 soru Fen ve Teknoloji, 20 soru T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 20 soru İngilizce ve 20 soru da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplamda 120 soru sorulacaktır. Her bir ders için 40 dakikalık süre verilmektedir.

1.Dönem sınavında genellikle 6. ve 7. sınıf müfredatı, 2.Dönem sınavında 8. sınıf müfredatı sorulmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan(MEB) alınan bilgiye göre, 2017-2018 yılında düzenlenecek olan TEOG sınavında açık uçlu sorulara da yer verecek. Bunun için çalışmalara başlandığı açıklandı. Bu uygulamanın amacı; öğrencilerin olay ve konular arasında ilişki kurabilmelerini, analitik düşünmelerini ve kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak.

Öğrenciler TEOG Sınavında

Hangi dersten kaç tane sorulacağı daha kesinleşmeyen açık uçlu sorular için 6 veya 8 tane sorulması planlanıyor.

Her öğrenci kendi okulunda sınava girecektir. Geçerli bir mazaret nedeniyle sınava giremeyecek olan öğrenciler için mazeret sınavı yapılacaktır. Bu mazaret sınavı Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği okulda olacaktır.

Sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecektir.

TEOG

TEOG sınavlarının değerlendirilmesi nasıl yapılır?

  • Her sınav okullardaki sınavlar gibi 100 üzerinden değerlendirilecektir.
  • Sorular 5’er puan olacaktır.
  • Sınav puanı 700 üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Yerleştirmede esas alınan puan ise 500 üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Yerleştirme puanını %30  6. 7. ve 8. sınıf not ortalamaları belirlemektedir. %70 ise TEOG sınav puanı belirlemektedir.

TEOG sınavına girecek olan bütün öğrencilerimize başarılar dileriz. Siz ebeveynlerde bu dönemde anlayışlı olup çocuklarınızın psikolojisine dikkat etmelisiniz. Çocuklarınıza fazla baskı yapmamanızı tavsiye ederiz.