Ukrayna savaşı: Kiev ‘son derece yoğun’ füze ve insansız hava aracı saldırılarıyla vuruldu

  • Hugo Pacheca Kiev’de ve Kathryn Armstrong Londra’da
  • BBC haberleri

resim yazısı,

Patlamanın videosu sosyal medyada gündem oldu

Ukrayna’nın başkenti Kiev de bir yetkilinin “olağanüstü yoğunlukta” olarak tanımladığı Rus hava saldırılarının hedefi oldu.

Ukrayna, 18 füzenin tamamının düşürüldüğünü ve hava savunma sistemlerinin şehrin üzerindeki hedefleri imha ettiğini söyledi.

Yetkililer, hem insansız hava araçlarının hem de füzelerin kullanıldığı baraj sırasında en az üç kişinin yaralandığını söyledi.

Rusya, Ukrayna saldırısı öncesinde son haftalarda hava saldırılarını hızlandırdı.

Hava saldırısı alarmı yerel saatle 02:30 civarında (23:30 GMT Pazartesi) verildi ve bu ay başkenti vurmak için yapılan sekizinci saldırıda iki saat sonra kaldırıldı.

Yetkililer, hava savunma sistemlerinin etkinleştirildiğini çevrimiçi mesajlarla bölge sakinlerine bildirirken, şehir merkezinde alışılmadık derecede yüksek sayıda yüksek sesli patlamalar duyuldu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanı Valery Zalushny, Rusya’nın Kiev’e kuzeyden, güneyden ve doğudan 18 hava, deniz ve kara konuşlu füze kullanarak saldırdığını söyledi.

Ukrayna başkentinin askeri idaresi başkanı Serhiy Popko, barajı “kısa bir süre içinde maksimum sayıda saldırı füzesi” olarak nitelendirdi.

“Ön bilgilere göre Gavin’in hava sahasındaki düşman hedeflerinin çoğu tespit edildi ve imha edildi.”

resim kaynağı, Ukrayna Devlet Acil Servisi

resim yazısı,

Ukrayna’nın başkenti Kiev, bu ay şimdiye kadar sekiz kez Rusya tarafından hedef alındı.

Kiev sakinleri, önlenen füzelerin enkazı gökten düşerken pencerelerden uzak durmaları konusunda uyarıldı.

Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, kentin hayvanat bahçesi de dahil olmak üzere merkezi bölgelere roket enkazının düştüğünü söyledi. Ne hayvanlar ne de işçiler yaralandı.

Babko, bölgedeki yerleşim dışı bir alanda çıkan yangının o zamandan beri söndürüldüğünü söyledi.

Rusya’nın Kiev’e yönelik saldırıları, 50 günden fazla süren sakinliğin ardından bu ayın başlarında yeniden başladı. Ukraynalı yetkililer, Moskova’nın stratejisinin füzeleri ve insansız hava araçlarını önlemede son derece başarılı olan hava savunma sistemlerini imha etmek olduğuna inanıyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde Başkan Volodymyr Zelensky, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere Batılı müttefikler tarafından kendisine milyarlarca dolarlık askeri teçhizat sözü verilen bir Avrupa turundaydı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana binlerce sivil ve savaşçı öldürüldü veya yaralandı, savaşta kasaba ve şehirler yerle bir edildi ve 2,8 milyonu Rusya’da olmak üzere yaklaşık 8,2 milyon Ukraynalı Avrupa’da mülteci olarak kaydedildi.

video başlığı,

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ordusunun bir karşı saldırı öncesinde daha fazla teçhizata ihtiyacı olduğunu söyledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir