Adnan Syed’in ‘seri’ davada sanık cinayeti mahkeme tarafından eski durumuna getirildi, yeni yargılama emri verdi

Bir Maryland temyiz mahkemesi Salı günü eski liseli kız arkadaşını öldürmekten 23 yıl hapis yattıktan sonra geçen yıl beraat eden “Serial” podcast’inin sunucusu Adnan Syed’in cinayet mahkumiyetini eski haline getirdi.

Maryland’deki bir temyiz mahkemesi Eylül ayında, bir ilk derece mahkemesinin kurban Hae Min Lee’nin kardeşi Young Lee’nin Mr. Bir yargıç mahkumiyetini bozduğunda, Syed’e duruşmaya katılması bildirildi.

2’ye 1 ÇözümYargıtay, ilk derece mahkemesini bozdu. Bay. Bay. Lee’ye şahsen görünmesi için yeterince bildirimde bulunacak olan önceki duruşmanın aksine, Zoom aracılığıyla katıldı.

Bay. 41 yaşındaki Syed, temyiz mahkemesinin her iki tarafa da sonraki adımları düşünmesi için zaman tanımak amacıyla kararı 60 gün süreyle askıya alması nedeniyle derhal hapse girip girmemeye karar vermedi. dedi Lee’nin avukatlarından biri olan David Sanford. .

Bay. Lee ile aynı fikirde olduğunuz için, Mr. Sanford temyiz mahkemesini övdü.

Sanford yaptığı açıklamada, “Yargıtay’ın alt mahkemeyi, kanıtların açık mahkemede sunulduğu şeffaf bir duruşma yürütmesi için yönlendirmesinden ve mahkemenin kararının dünyanın görebileceği kanıtlara dayanmasından memnuniyet duyuyoruz.” .

Bay. Syed’in avukatı Erica J. Suter bey Syed’in cezasını eyaletin en yüksek mahkemesi olan Maryland Yüksek Mahkemesine iade etme kararına itiraz etmeyi planladığını söyledi.

Sutter yaptığı açıklamada, “Adnan’ı hüküm giymiş suçlu statüsüne geri döndürerek yeniden travmatize etmenin hiçbir temeli yok” dedi. “Şimdilik, Adnan özgür bir adam olarak kaldı.”

“Adnan’ın Hae Min Lee’nin adaleti sağlaması için adaletsizliğe ihtiyacı yok” diye ekledi.

Baltimore City Eyalet Savcılığı, Mr. Bu, Syed’in mahkumiyetinin bozulmasına neden oldu ve sözcü James E. Bentley II dedi.

“Temyiz sürecinin kendi kendine çalışmasına izin vermeliyiz,” dedi Mr. Bentley yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bay Syed ve hukuk ekibi, Maryland Yüksek Mahkemesine itiraz edebilir ve bu haklar duyulana veya bu talep reddedilene kadar onların haklarına saygı göstermeliyiz; bir bekleme durumundayız.

READ  Başkanlık seçimini Pompeo kazandı

Maryland Üniversitesi Francis King Carey Hukuk Fakültesi’nde ceza muhakemesi dersi veren hukuk profesörü Douglas Colbert, kararı “şok edici ve şaşırtıcı” olarak nitelendirdi.

1999’da tutuklanmasından bu yana ilk kefalet duruşmasında, Sn. Kısaca Syed adına temsil edilen Mr. Colbert, bir röportajda, mahkemenin Zoom çağrısının kurbanın en yakın akrabalarının haklarını karşılamadığını tespit etmesinin tuhaf olduğunu söyledi. duyulmuş

“Mahkeme, Bay Lee’nin konuşma hakkına saygı duyuyor ve onurlandırıyor” dedi. Yine de bu davada yeni bir yargılama Sn. Syed’in kararının geri alınmasının pek olası olmadığını da sözlerine ekledi. “Yineleme sürecinde yeni bir şey olduğunu hayal etmek çok zor,” dedi Mr. Colbert dedi.

Bay. Lee, mahkemenin kendisine eve koşması, avukatın katkısı olmadan düşüncelerini toplaması, kız kardeşinin cinayeti hakkında açıkça konuşması ve devletin talebini bozacak herhangi bir kanıtlayıcı bilgiden yoksun olması için kendisine yalnızca 30 dakika önceden haber verdiğini savundu. Bay. Syed’in İnancı.

Bay. Lee, ilk derece mahkemesinden bizzat katılabilmek için duruşmayı ertelemesini istedi, ancak Baltimore Şehri Çevre Mahkemesi Yargıcı Melissa M. Finn, talebini reddeder. Bay. Lee daha sonra avukatlarından biri onu işyerinden aradıktan sonra Zoom’un soruşturmasına katıldı.

“Bu benim için bir podcast değil,” dedi Mr. Lee mahkemeye hitap ederken sesini yükseltmek istedi. “Bu gerçek hayat – 20 yılı aşkın süredir hiç bitmeyen bir rüya.”

Bay. Lee konuştuktan sonra Yargıç Finn, Mr. Savcılar, Syed’in mahkumiyetinin boşa çıktığını söyledi. Syed’in soruşturmasına yardımcı olabilecek kanıtları teslim edemediler ve davasının sonucunu etkileyebilecek yeni kanıtlar keşfettiler.

Bay Lee, cesedi 1999 yılında bir Baltimore parkında gömülü olarak bulunan lise arkadaşı ve bir zamanlar kız arkadaşı olan Bayan Lee’yi boğmaktan suçlu bulundu. Syed ömür boyu hapis cezasını çekiyordu. -Derece cinayet, adam kaçırma, soygun ve haksız hapis.

READ  Borç tavanı: Müzakerecilerin bir sonraki toplantının ne zaman yapılacağına dair bir bilgi yok

Temyiz Mahkemesi Yargıç Finn, Mr. Duruşmanın o gün yapılmasının “gerekli olduğu gösterilmemesine rağmen” Lee’nin talebinin reddedildiğini tespit etti. Mahkeme, Maryland yasasının mağdurlara tahliye talebinden önce bir duruşmayı fark etme ve duruşmaya katılma hakkı verdiğini söyledi. Bay. Mahkeme, Lee’ye şahsen görünmesine, tahliye talebini destekleyen kanıtları sunmasına ve kararını desteklemek için gerekçelerini açıklamasına izin verecek kadar duruşma hakkında yeterince bilgi verildi” diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir