Alibaba: Ayrılma planının açıklanmasının ardından Çinli teknoloji devlerinin hisseleri yükseldi

  • kaydeden Annabelle Liang
  • İş Muhabiri

Çinli teknoloji devi Alibaba’nın hisseleri, şirketi parçalamayı planladığını açıklamasının ardından yükseldi.

Şirket, hareketle oluşturulan altı birimden beşinin yeni fon toplama ve halka arz (IPO) seçeneklerini araştıracağını söylüyor.

Alibaba hisseleri Salı günü New York’ta %14’ün üzerinde ve Çarşamba günü Hong Kong’da %13’ün üzerinde yükseldi.

ABD’de listelenen hisseleri, Pekin’in teknoloji sektörüne yönelik baskılarına ilişkin endişeler nedeniyle 2020’den bu yana yaklaşık %70 düştü.

Hareket, son üç yıldır kamuoyunda nadiren görülen Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın uzun bir aradan sonra bu hafta Çin’de yeniden ortaya çıktığını bildirdi.

Birimlerin kendi başkanları ve yönetim kurulları vardır. Çevrimiçi perakende platformu Taobao, Tmall ticaret grubu dışında tamamen Alibaba’ya ait olacak.

İcra Kurulu Başkanı Daniel Zhang, çalışanlara yazdığı bir mektupta, “Piyasa en iyi turnusol testidir ve her işletme grubu ve şirket, hazır olduklarında bağımsız kaynak yaratma ve halka arzlar peşinde koşabilir.”

Çinli teknoloji analisti Rui Ma, BBC’ye, yatırımcıların yeniden yapılanmada değer gördüklerini çünkü Alibaba’nın iş birimlerinin kendi hızlarında büyüyebileceğini söyledi.

Her birimin son derece düzenli olduğunu ve “inanılmaz ihlallere maruz kaldığını” söyledi.

Yatırım araştırma şirketi Third Bridge’de teknoloji, medya ve telekomünikasyondan sorumlu küresel sektör lideri Scott Kessler, Alibaba’nın yeniden yapılanmasının Çinli teknoloji şirketlerine yönelik yıllarca süren zorlu kısıtlamaların ardından geldiğini söyledi.

“Son birkaç aydır hükümet büyük teknoloji şirketlerine baskı uyguluyor. İnsanlar bunun hükümetin neredeyse şirketler düşmanı olduğu ve onları desteklediği bir dönemin başlangıcı olup olmadığını merak ediyor.” .

Gazete, Alibaba’nın genel merkezinin bulunduğu şehir olan Hangzhou’daki Yungu Okulu’nda personelle bir araya geldi ve sınıfları gezdi.

58 yaşındaki, 2020’de Çin’in mali düzenleyicilerini eleştirdiğinden beri düşük bir profil tuttu. Eylül 2019’da Alibaba’nın başkanı olarak istifa etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir