SpaceX Testi Yıldız Gemisi Roketini Fırlattı: Nasıl İzlenir

Elon Musk’ın insanları aya ve Mars’a gönderme konusundaki gümüşi vizyonu, Teksas’ın güney köşesindeki 120 metrelik bir fırlatma kulesinin yakınında bulunuyor. Uzaya giden tüm araçlardan daha güçlü olan Starship adlı yeni SpaceX roketi.

Pazartesi sabahı gibi erken bir tarihte, SpaceX ilk kez bir Starship prototipini uzaya fırlatmaya çalışacak. İşte uçuş hakkında bilmeniz gerekenler.

Starship ve onu yörüngeye taşıyacak olan süper ağır itici, Pazartesi günü erken saatlerde Texas’ta Brownsville’in dışındaki SpaceX test sahasında itici gazlarla doldurulacak. SpaceX Yıldız Üssü olarak bilinen fırlatma rampası, Meksika Körfezi yakınında bulunuyor.

Şirket, SpaceX’in uçuşu 08:00 ET için planladığını ve 10:30’dan önce herhangi bir zamanda başlayabileceğini söyledi. YouTube kanalında Roket fırlatmaya hazır hale gelmeden 45 dakika önce.

Sorun çıkarsa ve SpaceX Pazartesi günü fırlatılamazsa, denemeye hafta boyunca devam edecek. Fırlatma sitesi sırasında Bulanık görünüyordu Pazar öğleden sonra, SpaceX dedi Hava “yarın sabah oldukça iyi, ancak rüzgarın kesilmesine göz kulak oluyoruz.”

Şimdiye kadar yapılmış en yüksek rokettir – 394 fit uzunluğunda veya kaide dahil Özgürlük Anıtı’ndan yaklaşık 90 fit daha uzun.

Bir roket güçlendiricide şimdiye kadarki en fazla motora sahip: süper ağır, alt bölüm, üst yıldız gemisini yörüngeye itiyor ve SpaceX’in tabanından dışarı çıkan 33 güçlü Raptor motoru var. Apollo astronotlarını Ay’a taşıyan Satürn V’den daha fazla, tam gazda 16 milyon pound itme üretebilirler.

Starship tamamen yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Süper ağır itici, SpaceX’in daha küçük Falcon 9 roketleri gibi iner ve yıldız gemisi iniş için dikey konuma gelmeden önce uzayın göbeğinden bir skydiver gibi atmosfere dönebilir.

READ  İlk Amazon Prime Day fırsatlarını hemen şimdi alabilirsiniz

SpaceX’in mevcut Falcon 9 roketi, dünyanın en sık fırlatılan roketidir. 2023’te en son Cuma gecesi olmak üzere 24 kez uzaya gönderildi.

Yıldız gemisi bir sonraki adımdır. Falcon 9’dan daha fazla kargo ve daha fazla insan taşıyabilir. Ve tamamen yeniden kullanılabilir olduğu için, Starship, yükleri yörüngeye fırlatma maliyetini büyük ölçüde azaltacaktır.

NASA, SpaceX’e astronotları ay yörüngesinden on yılın ilerleyen dönemlerinde Artemis III ve IV görevleri için ay yüzeyine taşıyacak bir versiyonunu geliştirmesi için para ödüyor. İnsanları Mars’a göndermek Mr. Uzay aracı, Musk’ın vizyonunun merkezinde yer alıyor.

Pazartesi günkü test uçuşu için Starship, Teksas’tan başlayarak ve Hawaii açıklarındaki sulara sıçrayarak Dünya etrafındaki yörüngesinin bir kısmını geçirecek.

Sonunda SpaceX, hem Superheavy Booster’ı hem de Starship Orbital Vehicle’ı gelecekteki lansmanlar için yeniden kullanmayı ve bunları rutin olarak indirmeyi umuyor. Ancak Pazartesi günü uzay gemisi okyanusa çarpacak ve batacak. Araçların ilk testi olarak kabul edilirler ve veriler, mühendislerin çalışmayanları düzeltmesine ve iyileştirmeler yapmasına yardımcı olabilir.

Pazartesi günkü fırlatmadan yaklaşık sekiz dakika sonra, süper ağır güçlendirici Meksika Körfezi’ne sıçrayacak. Starship aracı uzaya uçacak, yaklaşık 150 mil yüksekliğe ulaşacak ve atmosfere tekrar girmeden önce Dünya’nın etrafında dönecek. Fırlatmadan yaklaşık 90 dakika sonra, yeniden girişten sağ çıkarsa, Kauai adasının yaklaşık 62 mil kuzeyindeki Pasifik Okyanusu’na sıçrayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir