Kenya polisi, şüpheli Hıristiyan kült mezarlıklarından kalıntıları çıkarmaya başladı

(CNN) Kenya polisi, açlıktan ölürlerse cennete gideceklerine inanan bir Hıristiyan tarikatına mensup olduklarına inanılan 21 kişinin cesetlerini mezardan çıkardı.

Sahil kasabası Malindi yakınlarında polis Cuma günü cesetleri çıkarmaya başladı ve o gün yedi ceset çıkardı. Dedektif Charles Kamau Pazar günü Reuters’e verdiği demeçte, Cumartesi günü 14 ceset daha çıkardılar.

“Vicdanımızın bu acımasız lekesi, bunca masum cana karşı bu vahşetin fail(ler)inin sadece ağır şekilde cezalandırılmasına değil, bundan sonraki her kiliseye, camiye, tapınağa veya sinagoga katı kısıtlamalar getirilmesine (kendini zapt etme dahil) yol açacaktır. İçişleri Bakanı Githure Kindiki söyledi.

Cenazelerin bulunduğu 800 dönümlük ormanın tamamının mühürlendiğini ve olay yeri ilan edildiğini sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında polis, orada ibadet eden Uluslararası İyi Haber Kilisesi’nin 15 üyesini kurtardı. Polis, 4 kişinin hastaneye ulaşmadan öldüğünü söyledi.

Kilisenin lideri Paul Mackenzie, Mackenzie’nin en az 31 müritine ait sığ mezarlar olduğuna dair bir ihbar üzerine tutuklandı.

Polis kaynaklarına atıfta bulunan yerel basın, McKenzie’nin polis nezaretindeyken yemek yemeyi veya içmeyi reddettiğini söyledi.

READ  Çin, Ukrayna savaşında ateşkes çağrısında bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir