Bilim adamları, yaşlandıkça saçlarınızın neden ağardığını açıklıyor

Bulgular hakemli bilimsel dergi Nature’da yayınlandı.

Bilim adamları, insan saçının rengini kaybetmesinin ve yaşlandıkça griye dönmesinin nedenini keşfettiler. New York Postası. Bilim adamları ekibine göre, melanosit kök hücreleri kıl folikülünün içinde sıkışıp kalıyor ve pigment üretemiyor.

Bulgular Çarşamba günü hakemli Science dergisinde yayınlandı. Doğa. Çalışma için bilim adamları, saç rengini kontrol ettiği bilinen melanosit kök hücrelerini yakından inceleyerek, saçın nasıl griye dönüştüğünü belirlemek için iki yıl boyunca farelerin kürkündeki hücreleri tek tek izledi. Hücre yaşlanma sürecini incelemek için özel taramalar ve laboratuvar teknikleri kullandılar.

Fareler olgunlaştıkça kök hücrenin pigment üreten kısmının değiştiğini keşfettiler. Çalışma, “Melanosit kök hücre sistemi, diğer yetişkin kök hücre popülasyonlarından daha erken başarısız oluyor ve çoğu insanda ve farede saçın beyazlamasına neden oluyor” diyor.

Saç yaşlandıkça, dökülüp yeniden uzadıkça, melanosit kök hücreleri saç folikülünün saç folikülünün çıkıntısı olarak bilinen bölgesinde sıkışıp kalır. Kök hücreler folikül etrafında dolaşmayı bırakıp durağan hale geldiklerinden, tam teşekküllü melanositlere dönüşmezler. Pigment üretilmediğinden saç gri, beyaz veya gümüş rengine döner.

New York Üniversitesi Grossman Tıp Okulu’nda dermatoloji profesörü ve çalışmanın yazarı Mayumi Ito, “Bu, neden gri olduğumuzu anlamak için büyük bir adım” dedi.

“Melanosit kök hücrelerinde bukalemun benzeri aktivite kaybı, saç renginin beyazlaşmasından ve renginin kaybolmasından sorumlu olabilir.

Araştırmacılar ayrıca, eğer bulguları insanlarda doğruysa, gri saçı tersine çevirmek veya önlemek için potansiyel bir yol açabileceklerini öne sürdüler.

Çalışmanın baş araştırmacısı Gui Sun, “Yeni keşfedilen mekanizmalar, insanlarda melanosit kök hücrelerinin aynı kararlı pozisyonuna sahip olabilir” dedi. Eğer öyleyse, bu, tıkanmış hücrelerin büyüyen foliküller arasında geri hareket etmesine yardımcı olarak insan saçının beyazlamasını önlemek veya durdurmak için potansiyel bir yol sağlar.

READ  Quest 3 bu yıl geliyor, 2027'ye kadar tam AR gözlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir