ABD Meclisi, acilen ihtiyaç duyulan bir borç tavanı moratoryumunu oylamaya hazırlanıyor

WASHINGTON, 30 Mayıs (Reuters) – Başkan Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin 31,4 trilyon dolarlık ABD borç tavanını yükseltmek ve yeni federal harcama kesintileri elde etmek için arabuluculuk yaptığı yasa, Salı günü geç saatlerde kritik bir engeli aşarak Temsilciler Meclisi’nin tamamında tartışmaya açıldı ve çarşamba günü taban oylama bekleniyor.

Ev Kuralları Komitesi, tam salonda tartışmaya izin veren kuralları onaylamak için 7-6 oy kullandı. İki komite Cumhuriyetçisi, Temsilciler Chip Roy ve Ralph Norman, tasarıya karşı çıkarak liderliklerini desteklediler.

Oylama, Demokratların, 222’ye karşı 213’lük dar bir çoğunlukla Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen Meclis’te tedbirin geçmesine yardım etme ihtiyacının altını çizdi.

Meclis tasarıyı onaylar ve Senato’ya gönderir. Hareket, Hazine Bakanlığı’nın ABD tarihinde ilk kez borcunu ödemek için fonlarının tükeneceği 5 Haziran’dan önce kongre onayını gerektirecek.

Hazine Bakanlığı’nın ödemelerinin tamamını yapamaması veya ödemelere öncelik vermek zorunda kalması ABD ve dünya ekonomilerinde ekonomik kaosu tetikleyecektir.

Biden ve McCarthy, 99 sayfalık yasa tasarısını son tarih olan 5 Haziran’dan önce yasalaştırmak için yeterli oyu alacaklarını tahmin ettiler.

Kongre’nin partizan olmayan bütçe denetçisi Salı günü yaptığı açıklamada, yasanın 2024’ten başlayarak 10 yıl boyunca mevcut tahminlerinden 1,5 trilyon dolar azaltacağını söyledi.

Kongre Bütçe Ofisi ayrıca, önlemin yasalaşması halinde kamu borcuna olan faizi 188 milyar dolar azaltacağını söyledi.

McCarthy tasarıyı “şimdiye kadar sahip olduğumuz en muhafazakar anlaşma” olarak nitelendirdi.

Yine de, Meclis’in en muhafazakar Cumhuriyetçilerinden bazıları en derin harcama kesintileri için baskı yapmadı ve Çarşamba günü beklenen bir oylamada McCarthy’nin kaç Demokrat kazanması gerektiği belli değil.

Kurallar Komitesi’ndeki dört Demokrat da tasarıya karşı oy kullanırken, genel olarak Cumhuriyetçilerin desteklediği yasaya oy verdiler. Demokrat Parti lideri Hakeem Jeffries, partisinin McCarthy’ye ihtiyaç duyduğu desteği vereceğini söylerken, bunun Çarşamba günü diğer Demokratları da aynısını yapmaya etkileyip etkilemeyeceği belli değil.

READ  CANLI: NWSL Draft Tracker kararlar veriyor -- 1 Numaralı Alyssa Thompson, Angel City FC'ye gidiyor; Michelle Cooper hayır. 2

Kongredeki pek çok Demokrat, onlar bir borç tavanı yasasını geçirme konusundaki kontrollerini gevşetene kadar Biden’ın Cumhuriyetçilerle bütçe kesintisi görüşmelerine girmesini istemiyor.

Senato savaşı önde

Başkan Joe Biden, 7 Şubat 2023 Salı, Washington, DC’de Kongre’nin ortak oturumunda Birliğin Durumu konuşmasının ardından Kaliforniya Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile el sıkışıyor. Jacqueline Martin/Poole, REUTERS/Dosya Fotoğrafı

Biden’ın en iyi müzakerecilerinden biri olan Beyaz Saray Bütçe Direktörü Shalanda Young, Kongre’yi tasarıyı geçirmeye çağırdı.

Young bir basın toplantısında, “Açık olmak istiyorum: Bu anlaşma, kimsenin her istediğini alamayacağı ve zor seçimler yapılması gerektiği anlamına gelen bir uzlaşmayı temsil ediyor.”

O meclisteki milletvekilleri yavaşlatmaya çalışırsa, Senato oylaması haftasonuna kadar uzayabilir.

En az bir senatör, Cumhuriyetçi Mike Lee bunu deneyebileceğini söyledi ve diğer Cumhuriyetçiler anlaşmanın bazı yönlerinden rahatsızlık duyduklarını ifade ettiler.

Tasarı, ABD borç tavanını 1 Ocak 2025’e kadar askıya alarak, Biden ve milletvekillerinin siyasi açıdan hassas konuyu Kasım 2024 başkanlık seçimleri sonrasına kadar rafa kaldırmasına izin veriyor.

Önümüzdeki iki yıl boyunca bazı hükümet harcamalarını kısacak, bazı enerji projeleri için onay sürecini hızlandıracak, kullanılmayan COVID-19 fonlarını geri alacak ve bazı fakir Amerikalılar için gıda yardımı programları için çalışma gereksinimleri getirecek.

Cumhuriyetçiler için bir başka galibiyette, Beyaz Saray vergi yaptırımlarını azaltmaması gerektiğini söylese de, İç Gelir Servisi’nden bir miktar fon kaydıracak.

Biden kazanımlara da işaret edebilir. Anlaşma, imza altyapısını ve yeşil enerji yasalarını büyük ölçüde sağlam bırakıyor ve harcama kesintileri ve iş gereksinimleri Cumhuriyetçilerin istediğinden çok daha az.

Cumhuriyetçiler, yıllık ekonomik çıktıda 31.4 trilyon dolara eşit olan ulusal borcun büyümesini kontrol etmek için ciddi harcama kesintilerinin gerekli olduğunu savundular.

Hükümet tahminlerine göre, yaşlanan nüfus sağlık ve emeklilik maliyetlerini yükseltirken, bu borcun faiz ödemelerinin bütçeden artan bir pay alması bekleniyor. Anlaşma, hızlı büyüyen projeleri sınırlamak için hiçbir şey yapmıyor.

Tasarrufların çoğu, barınma, eğitim, bilimsel araştırma ve diğer “isteğe bağlı” harcama türleri gibi yerel programlara yapılan harcamaların sınırlandırılmasından gelecek. Önümüzdeki iki yıl içinde askeri harcamaların artmasına izin verilecek.

READ  Ukrayna savaşı: Sızıntı, Batılı özel kuvvetlerin yerde olduğunu gösteriyor

Borç tavanı duruşu, derecelendirme kuruluşlarını küresel finansal sistemi destekleyen ABD borcunun notunu düşürebileceği konusunda uyarmaya sevk etti.

Piyasalar şu ana kadar anlaşmaya olumlu tepki verdi.

Moira Warburton, David Morgan, Richard Cowan, Steve Holland ve Graeme Slattery’nin Washington’dan yaptığı haber; Kurgu: Scott Malone, Mark Porter, Matthew Lewis, Gerry Doyle ve Himani Sarkar

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir