Rapçi Travis Scott, Texas mafya suçlamalarından kaçınıyor

29 Haziran (Reuters) – Savcılar, Perşembe günü Teksas büyük jürisinin rapçi Travis Scott ve diğer beş kişiyi 2021’de 10 kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına neden olan bir müzik festivaliyle ilgili olarak suçlamada bulunmayı reddetti.

Harris İlçe Bölge Savcısı Kim Oak, büyük jürinin Kasım 2021’de Scott’s Astroworld festivalindeki trajediyle ilgili 19 aylık bir soruşturmanın doruk noktası olduğunu söyledi.

Oak, “Müfettişlerimiz ve savcılarımız, büyük jürinin gerçeğe ulaşmasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar” dedi.

Scott’ın avukatı Kent Shaffer, bulguların Scott’ın festivaldeki trajediden sorumlu olmadığını doğruladığını söyledi.

Shafer yaptığı açıklamada, “Artık bu bölüm kapandığına göre, hükümetin en önemli şeye odaklanmaya çalışacağını umuyoruz – Astroworld gibi yürek burkan trajedilerin gelecekte tekrar yaşanmasını önlemeye” dedi Shafer.

Aralarında Live Nation festival yöneticisi Brent Silberstein’ın da bulunduğu beş kişi beraat etti.

Silberstein’ın avukatı Christopher Downey, “Brent, güvenli bir festival olması için elinden gelen her şeyi yaptı” dedi.

Diğerlerinin avukatlarına Perşembe günü hemen ulaşılamadı.

Çalışma, Houston’daki Astroworld’de, Scott sahneye çıkarken aşırı kapasiteye sahip bir kalabalığın öne çıkması sonucu binlerce kişinin yaralandığı ölümcül bir hayran ayaklanmasından kaynaklanıyor. 10 yaşında bir erkek çocuğu da dahil olmak üzere 10 kişi boğulma nedeniyle öldü.

Trajedi, Scott ve 2010 yılında Ticketmaster ile birleşen eğlence şirketi Live Nation (LYV.N) dahil olmak üzere festivalin organizatörlerine karşı bir dava dalgasını başlattı.

Davacılar Scott, Live Nation ve iki düzineden fazla sanık, konserin kalabalık görünmesini istedi ve riskleri bilmesine rağmen birçok kişinin mekana girmesine izin verdi.

READ  Avrupa Turu LIV golfçüleri, hakemler rejimi cezalandırabilir

Scott ve organizatörlere karşı açılan davalarda kurbanları temsil eden avukatlara göre en az 4.900 taraftar yaralandı.

Davalar, Teksas eyalet mahkemesinde, benzer davaların karara bağlanmasını kolaylaştıran, çok bölgeli dava olarak bilinen bir süreçte birleştirilir.

Öldürülenlerden birinin ailesi, Ekim 2022’de açıklanmayan şartlarla Scott, Live Nation ve diğerlerine yerleşti.

Öldürülen 10 yaşındaki bir çocuğun ailesi tarafından açılan dava da dahil olmak üzere diğer davalar sürüyor.

New York’tan Jack Quinn ve Mike Spector tarafından yapılan raporlama; Kurgu: Amy Stevens, Lisa Schumacher ve Daniel Wallis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Mike Spector

Thomson Reuters

Mike Spector, iflaslar, büyük ceza davaları ve hükümet soruşturmaları dahil olmak üzere kurumsal krizleri takip eden bir Reuters muhabiridir. Johnson & Johnson’ın kansere neden olan ikonik bebek pudrasına karşı iflas davası açma planlarını ilk ifşa eden oydu. Daha sonra, J&J ve diğer işletmelerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların iflas sistemini ölümcül ürünler ve cinsel istismar davaları için sorumluluktan kaçınmak ve Bölüm 11’e başvurmaktan kaçınmak için nasıl kullandıklarına dair bir dizi soruşturma yürüttü. Mike, ABD mahkemelerinde ölümcül ürünlere dair kanıtları gizleyen yaygın gizlilik üzerine ödüllü bir Reuters dizisine katkıda bulunmuştur. Mike daha önce The Wall Street Journal’da çalıştı ve burada gazetenin birleşme ve satın alma grubu ile otomotiv endüstrisindeki iflas ve özel sermaye konularını ele aldı. General Motors’un hükümet aracılığı ile toparlanması ve iflası; içeriden öğrenenlerin ticareti ve ilgili iflas kredisi ticareti sorunları; ve Tesla’nın sürücüsüz araba teknolojisiyle ilgili endişeler. Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu’ndan yüksek lisans derecesine ve Johns Hopkins Üniversitesi’nden lisans derecesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir