ABD borsaları zayıf enflasyon verilerinin ardından yükseldi, Fed duraklama umutlarını artırdı

Wall Street hisse senetleri, ABD enflasyonunun iki yılı aşkın bir süredir en yavaş hızına gerilemesinin ve yatırımcıların Federal Rezerv’in bu hafta faiz oranlarını artırmayacağına dair iddialarını güçlendirmesinin ardından Salı günü yükseldi.

Gösterge S&P 500 yüzde 0,6 yükselerek geçen hafta girdiği boğa piyasası bölgesine girdi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq bileşik endeksi de yüzde 0,6 yükseldi.

En son ABD tüketici fiyat endeksi raporu, ABD tüketici fiyat endeksinin Mayıs ayında bir önceki aydaki yüzde 4,9’dan Mart 2021’den bu yana en düşük seviye olan yıllıklandırılmış yüzde 4’e düştüğünü gösterdi. Reuters aracılığıyla.

ING’nin baş uluslararası ekonomisti James Knightley, “Veriler, Fed’in yarın faiz oranlarını değiştirmeyeceği yönündeki beklentileri doğrulamalı, ancak kararla ilgili yorum yükseliş yönünde olacak” dedi.

Piyasalar, Refinitiv tarafından derlenen verilere ve faiz oranı türev fiyatlarına dayalı olarak Çarşamba günü merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutma olasılığını yüzde 92 olarak fiyatlıyordu.

Harvest Volatility’de araştırma ve ticaret başkanı Mike Zygmond, “Enflasyonun daha düşük bir patikada olduğu, ekonominin yavaşladığı ancak daralmadığı ve Fed’in Temmuz ayında soğuyup yeniden oranlayacağı yönünde” dedi.

Dolar altı akranından oluşan sepet karşısında yüzde 0,3 kaybetti ve yatırımcılar daha düşük faiz oranları beklerken zayıfladı.

Para politikası beklentilerine daha duyarlı olan ABD iki yıllık Hazine tahvilinin getirisi 0,08 puan artarak yüzde 4,67’ye, 10 yıllık tahvilin getirisi ise 0,05 puan artışla yüzde 3,81’e yükseldi. Fiyatlar düştükçe tahvil getirileri de yükselir.

Hareketler, S&P 500 ve Nasdaq’ın 14 ayın en yüksek seviyelerine ulaşmasından bir gün sonra geldi.

Avrupa’da bölgesel Stoxx 600 ve Fransa’nın CAC 40 endeksi günü yüzde 0,6, Alman Dax yüzde 0,8 yükseldi.

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü politika yapıcılar toplantısında mevduat faizini bir çeyrek puan daha artıracağı konusunda hala iyimser.

READ  Birçok elektrikli araç, yeni kurallar nedeniyle büyük bir vergi kredisi kaybediyor

Birleşik Krallık’ta, daha güçlü ücret verileri, kısa vadeli altın getirilerini eski başbakan Liz Truss’un geçen sonbaharda “mini” bütçesini izleyen kargaşa sırasında ulaşılan seviyelerin üzerine çıkardı ve Bank of England oranlarında daha fazla artış olasılığını artırdı.

“Bütün işaretler, enflasyonist baskıların azalmadığını ve yeniden BoE’nin beklentilerine karşı yükselebileceğini gösteriyor. [labour market] Monex Europe forex piyasası analisti Nick Rees, veriler Threadneedle Sokağı’na şok dalgaları gönderecek” dedi.

İki yıllık altın verimi, Eylül sonundaki yüzde 4,64’lük zirveye kıyasla yüzde 0,26 artarak yüzde 4,89’a yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir