İsrail’in Gazze’de ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto edenlere yönelik müdahalesinde 60’tan fazla Filistinli’nin hayatını kaybetmesi sonrasında ardından ilki Yenikapı’da yapılan mitinglerin ikincisi Diyarbakır’da düzenlendi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın da söz aldığı miting “Zulme Lanet, Kudüs’e Destek” ismiyle gerçekleştirildi.

Başbakan Yardımcıları, İçişleri Bakanı ve bölge milletvekillerinin katıldığı mitingi aynı zamanda AKP’nin Diyarbakır’daki ilk seçim mitingi oldu.

KADINLAR DIYARBAKIR

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’in aktardığına göre, Ramazan ayı sebebiyle alandan sahneyi izleyen insanların çoğu oruçtan dolayı bitkindi. Bu yüzden olacak ki meydanın coşkusu da, İsrail’e karşı atılan sloganların vurgusu da düşük oldu.

Kamer, mitingde bulunan vatandaşlarla sohbet etti. İçlerinden biri, “Bir Müslüman olarak orada İslam kardeşlerimizin katledilmesine dayanamıyoruz. Sırf buna karşı olduğunuz için buradan ses olmaya geldik” cümlelilerini kuruyor.

Kadınlardan bir diğeri de ‘eşim izin verse gider İsrail’e karşı savaşırız çünkü Müslümanların ilk başkentine gidiyor Müslümanlar katlediliyorlar. Zulme karşı bir taş koymak adına giderdik’ diyor.

DIYARBAKIR

Başbakan’dan önce sahneye çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Yenikapı’dan sonra Diyarbakır’da Kudüs mitinginin yapılıyor olmasının tesadüf olmadığını, Selahattin Eyyubi’nin torunlarının bütün dünyaya mesaj vereceğini belirtiyor ve ABD’nin garantörlüğünde Kudüs’te Filistinlilerin katledildiğini savunuyor:

“Yıllarca meydanlardan kahrolsun İsrail dedik ama İsrail kahrolmadı, bizi kahretmeye devam etti. Artık meydanlarda İsrail’i telin etmek yetmeyecek, bütün dünya Müslümanlarını bir araya getirecek, cesaretle bu zulme dur diyecek, fiili eylemleri hayata geçirmek gerek” diye devam etti.

Şiddetin her türlüsü reddettiklerini, tüm sorunların konuşarak akıl yoluyla çözüleceğine inandıklarını belirtti:

“Çözülmeyecek hiçbir sorunumuz yok, yeter ki barış kardeşlik huzur olsun, Yeterler ki bölücü terör örgütü PKK aramızdan defolup gitsin. Gençlerimizin kanına giren PKK terör örgütünü bugün artık ülkemize, şehrimize zarar vermeyecek duruma getirdik”

[Via BBC Türkçe]