Facebook kurucusu ve CEO’su milyarder Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalı, yasal düzenlemeler, Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları ile ilgili ABD Temsilciler Meclisi’nde ifade verdi.

ABD Senatosu Adalet Komitesi ve Ticaret, Bilim, Ulaşım Komitesinin ortak düzenlediği oturumda dün yaklaşık 4 saat boyunca ifade veren Zuckerberg, daha sonra ise Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kanun yapıcıların sorularını 5 saat boyunca yanıtladı.

zuckerberg Congress ile ilgili görsel sonucu

Sponsorlu

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in, senatörler karşısında ifade vermesi Facebook hisselerine değer kazandırdı.

Şirketin hisse değeri son iki yılın en büyük çıkışını yakaladı.

İlgili resim

Zuckerberg, ‘Facebook: Tüketici Verilerinin Kullanımı ve Şeffaflığı’ adlı oturumda, merkezi Londra’da bulunan ‘Cambridge Analytica’ adlı veri analiz firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri ABD ve İngiltere’de kritik seçimleri etkilemek için usulsüz şekilde kullandığına yönelik çıkan haberler konusunda açıklamalarda bulundu.

Veri ihlali skandalının ortaya çıkmasıyla üç haftada yüzde 15 değer kaybeden Facebook hisseleri, dün uzun bir aradan sonra değer kazandı.

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in, Adalet ve Ticaret Komitesi önünde verdiği ifade yatırımcı tarafında olumlu karşılanırken şirketin hisseleri, günlük bazda, son iki yılın en büyük yükselişini yaşadı.

CNN International’ın aktardığı bilgilere göre, Zuckerberg bu yükselmeden kaynaklı 3 Milyar Dolar kazandı.

Mark Zuckerberg

”Gergin ama kendinden emin”

Kırk dört senatörün; veri ihlali, platformdaki araçlar ve Rusya’nın müdahalesi gibi konularda sordukları soruları yanıtlayan 33 yaşındaki CEO; sık sık soruları tekrarlayarak ve soruları yanıtlamadan önce uzun bir süre düşünerek gergin olduğunu gösterdi.

Senatörler tarafından pek çok kez sorulara net cevap vermediği için uyarılan Zuckerberg, bu tavırlarına rağmen uzmanlardan tam not almayı başardı.

Uzmanlara göre Zuckerberg, gergin görünse de soruları ”kendinden emin ve dengeli” bir şekilde yanıtlayarak ve yaşananların sorumluluğunu üstlenerek Facebook yatırımcılarına güven verdi.

[Via CNN International]