Zelensky, karşı saldırının daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi

  • Zelensky, daha fazla zırhlı aracın kayıpları azaltacağını söyledi
  • Kiev, Rus kuvvetlerinin Pakmut yakınlarında 2 km geri itildiğini söyledi
  • Kremlin durumun ‘çok zor’ olduğunu kabul ediyor

11 Mayıs (Reuters) – Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Perşembe günü yayınlanan bir röportajda, Ukrayna’nın Batılı zırhlı araçlar Rus işgali altındaki toprakları geri almak için uzun zamandır beklenen bir karşı saldırı başlatmadan önce gelene kadar yandığını söyledi.

İngiliz BBC’ye göre Zelensky, Avrupalı ​​yayıncılarla yaptığı röportajda “Biraz daha zamana ihtiyacımız var” dedi.

Ukrayna kuvvetleri, Batılı müttefiklerden harekat için yeterli ekipmanı zaten almıştı, ancak vaat edilen zırhlı araçların bir kısmı hala geliyordu. Onları biraz daha beklemek can kayıplarını azaltacaktır dedi.

“İle [what we have] İlerleyebilir ve kazanabiliriz” dedi. “Ama çok insan kaybedeceğiz. Bence bu kabul edilemez.”

Ukrayna’daki savaş bir dönüm noktasında.

Batılı müttefikler, karşı saldırı için Ukrayna’ya yüzlerce tank ve zırhlı araç gönderiyor ve yurtdışında binlerce Ukrayna askerini eğitti.

Moskova’nın aylardır ana hedefi, ele geçirilmek üzere olan ancak Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana aylarca süren en kanlı kara savaşından sonra tek ödülü olmaya devam eden küçük doğu Ukrayna şehri Baghmut oldu.

Son günlerde Ukrayna şehrin varoşlarında kazanımlar elde etti. Hem Ukrayna tümeni hem de Rusya’nın Özel Wagner Ordusu komutanı, bir Rus tugayının Salı günü mevzilerini terk ederek Pakmut’un güneybatısında yer verdiğini söyledi.

Ukrayna kara kuvvetleri komutanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin birkaç yerde ön cepheden 2 km’ye kadar geri çekildiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı raporlar hakkında yorum yapmadı, ancak bir gecede Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov savaşın “çok zor” olduğunu kabul etti.

Bagmuth’un “yakalanıp kontrol altına alınacağından” hiç şüphesi olmadığını söyledi.

READ  Avrupa Uzay Ajansı, Mars'ın ilk canlı yayınını sağlıyor

Brüksel’de, NATO’nun üst düzey askeri yetkilisi, savaşın giderek yetersiz eğitimli ve modası geçmiş teçhizata sahip Rus birlikleri ile daha iyi Batı silahları ve eğitimi olan küçük bir Ukrayna kuvveti arasında bir savaş olacağını söyledi.

NATO’nun askeri grubuna başkanlık eden Hollandalı subay Amiral Rob Bauer, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı sonrası yıllarda tasarlanmış eski bir model olan T-54 tanklarını konuşlandırdığını söyledi.

Tom Balmforth, Olena Harmash, Pavel Polityuk, David Ljunggren ve Ron Popeski tarafından hazırlanan; Kurgu: Peter Graf, Alex Richardson, David Gregorio ve Diane Croft

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir