Bu içerikte yüzme ile ilgili merak ettiğiniz konulara değindik.

Yüzme suyun üstünde ve içinde hareket etmeyi, bir yöne doğru gitmeyi sağlayan hareketlerin tamamıdır. Yüzme sporu yeryüzünün en eski sporlarından biridir. Su direncine karşı yapılan bir spor olmasından dolayı vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Bu yüzden yüzmeyi en yararlı spor olarak görürüz.

Çoğumuz yüzme havuzlarına veya yüzebileceğimiz bazı deniz sahillerine giderek eğlenceli vakit geçirmek isteriz.

Bu içerikte yüzme tekniklerini, yüzme kurallarını ve yüzerken dikkat etmeniz gereken bazı konuları öğreneceksiniz.

Sponsorlu

Yüzmenin Yararları

Yüzmenin vücuttaki kasları çalıştırdığını söylemiştik. Suda kaslarımız rahatlar. Hatta bu yüzden bazı hamile kadınlar suda doğum yapmayı tercih ederler. Yüzerken özellikle göğüs, sırt ve omuz kaslarımız çalışır. Aynı zamanda vücut ağrılarımıza iyi gelir.

Yüzmenin yararlarından bir tanesi de kalp sağlımızı desteklemesi. Kalp hastaları için yüzme önerilen bir aktivitedir.

Kaslarımız çalışacağından dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Ayrıca zayıflamak istiyorsak; yüzme en uygun sporlardan olacaktır. Kaslar senkronize biçimde çalışacağından kilo veririz ve vücudumuz şekillenir.

Yüzmede yapılan hareketler solunumu kuvvetlendirir. Böylelikle beynimizin oksijen alımı çoğalır. Vücudumuza bunun gibi birçok yararı vardır. O yüzden haftada en az 3 gün yüzmeliyiz.

Yüzen bir adam görseli

Yüzmenin bu kadar çok yararı varken yüzmeyi öğrenmek ister misiniz?

Yüzmeyi Nasıl Öğreniriz?

Yüzmeyi öğrenmek istiyorsanız sabırlı olmanız gerekir. Suda sakin ve rahat olmalısınız. 

  • İlk adım; su üstünde kalabilmektir. Kendinizi rahat bıraktığınızda zaten su üstünde kaldığınızı göreceksiniz. Havuza veya denize gittiğinizde derin bir nefes alıp nefesinizi tutup suyun içine batırmaya çalışın. Batmadığınızı göreceksiniz. Çünkü bu fiziksel olarak imkansızdır.
  • İkinci adım; su üzerinde yatay durabilmektir. Önce ağzınız su içinde olacak şekilde durmaya çalışın. Kollarınızı iki yana açarak derin bir nefes alıp yatay durun. Sonra aynı hareketi ağzınız su dışında duracak şekilde yapın.
  • Üçüncü adım; suyun içinde ayak çırpmaktır. Kollarınızı kullanmadan yani sağa yada öne uzatarak, sadece ayaklarınızı çırparak yüzmeyi deneyin.
  • Dördüncü adım; kulaç atmak. Kollarınızı ileri atarak suyu çeker ya da itebiliriz. Sizi ilerleten hareket kulaç atmadır.

Bu 4 adımı öğrenince geriye yüzme stillerini öğrenmek kalıyor. Toplam 4 çeşit stil vardır.

Serbest yüzme

En çok tercih edilen ve en hızlı stildir. Kollarınızı başınızın üzerinden çıkararak öne doğru uzatıp ve suyu çekersiniz. Ayaklarınızı ise sırasıyla yukarı ve aşağı inip çıkartırsınız.

Sırtüstü yüzme

Sırtüstü konumda yatarız. Kol ve bacaklarımızı serbest stilin tersi şeklinde hareket ettirmeliyiz. Başımız sürekli suyun üstünde olacağından nefes alıp verme probleminiz de olmaz.

 

Kelebek stili

En fazla hareket gerektiren stildir. Ayaklarınız birleşik ve suda aşağı yukarı şeklinde hareket eder. Kollarınız su yüzeyine çıkarken yanlardadır. Sonrasında suya girip suyu çeker.

Kurbağalama stili

Adından da anlaşılacağı gibi en yavaş olan stildir. Ayaklarınız ve kollarınız yanlara açılır ve daire çizerek geri toplanır.